Kubera (ODS): Pane premiére, váš optimismus nesdílím, děláte ale, co můžete

22.10.2015 13:29 | Zprávy

Projev na 13. schůzi Senátu dne 22. 10. 2015

Kubera (ODS): Pane premiére, váš optimismus nesdílím, děláte ale, co můžete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Dobrý den, vážený pane místopředsedo, vážený pane premiére. Já jsem včera viděl v televizi záběry oněch uprchlíků, kteří se brodili přes takový potok ve strašlivé zimě s malými dětmi. Říkal jsem si, že záběry by měly paní kancléřce promítat místo večerníčků každý den. Víte, ono se tady krásně poslouchá, my už jsme vás tady takto jednou poslouchali, jak si unie nedovolí nás přehlasovat kvalifikovanou většinou, protože my to přeci nechceme. Samozřejmě, stalo se. Totéž nás čeká teď a můžete tady stokrát mluvit o tom, že tentokrát už se to nestane. Samozřejmě, se to stane.

Paní kancléřka pozvala 800 tisíc, ona už ví, že to byla chyba, a teď neví, jak z té chyby ven. Ještě jich 200 tisíc zbývá. To znamená, až bude 800 tisíc, tak pak teprve nastává příběh nějaké relokace. Včera oznámila, že ekonomičtí imigranti budou nakládáni do vojenských letadel a odváženi zpět. Ptám se, kam zpět. Kam je odveze a potom se ptám, když někdo ujde 4 tisíce kilometrů, zaplatí peníze, oni ho označí za ekonomického imigranta, jestli člověk dobrovolně nastoupí do letadla, aby ho odvezli kamsi. Myslím se, že ne, že tam dobrovolně nenastoupí. To znamená, že se bude muset dostat do letadla násilím. Když ho tam ale dostane násilím, tak to vyvolá další násilí. A od násilí je to už blízko k tomu, co by si samozřejmě nikdo z nás nepřál. Takže já si myslím, že to bude všechno jinak.

Proč EU nedá peníze na pomoc a je to v pořádku. Pomoci zemím, kde jsou uprchlické tábory, ale ona je nedá z rozpočtu. Ona chce další sbírku a včera jsem slyšel, že nechcete platit nikdo, že nemá peníze. Apeluje na jednotlivé vlády, aby daly peníze. Ony jich také moc nemají. Proč je tedy nedá na místo nesmyslných dotací na pomoc, protože problém je vážnější, než si myslíme. V Sýrii hrozí horká válka. Tam stačí jeden drobný incident a jsme v globálním konfliktu dříve, než si umíte představit.

To znamená, já si od toho vůbec nic neslibuji. Situace je tak vážná – podívejte se na záběry – že tam už žádným normálním způsobem postupovat nelze. K tomu je potřeba přičíst to, co se teď stane v rádoby zemích, jako je Rakousko a Německo. Tam to není tak, že všichni jásají nad kancléřkou a říkají a vítají. Vypalují se ubytovny, v Německu dvě stě, teď už to přechází do dalších zemí. Je to samozřejmě obrovská příležitost pro opravdu extremistické strany, které budou zase obráceně ohlupovat veřejnost, že oni jsou ti, kteří jsou zastánci. Jsme toho svědky i v naši republice, i když zatím naštěstí v měřítku malém, ale to se může radikálně změnit.

Co můžeme dělat? Můžeme dělat například to, že až se situace v Rakousku a v Německu vyhrotí, pozveme občany zemí, kterým se politika jejich vlád nelíbí, že by se mohli stát vnitřními imigranty a přijít do ČR. Takový německý senior s německým důchodem – to je naprosto v souladu s tím, co jste říkal na konferenci Česko, jak jsi na tom. Ten by u nás úžasně nakupoval. Sice markety budou o svátcích zavřené, tam si nenakoupí, ale on má čas, nakoupí si jindy. To by byla jedna skupina.

Druhou skupinou by byli ti kvalifikovaní, o kterých jste mluvil, že nám chybějí, že sice máme 400 tisíc nezaměstnaných, ale ti nám nejsou nic platní, protože 100 tisíc volných míst neumíme obsadit. A takoví mladí Švédové, mladí Němci, mladí Rakušáci by tady byli docela přínosem, a kdyby nám to započítali na kvóty, žili bychom si docela dobře.

Závěrem bych chtěl říct, že tomu vůbec nevěřím. Turecko situace samozřejmě naprosto využije, udělal bych to také, vymůže si zvláštní postavení, to znamená bezvízový styk a další věci a peníze. Už jsem i slyšel, že tři miliardy mu jsou málo, bude zkoušet, aby získalo více.

Řecko bude samozřejmě žádat o odpuštění dluhů, protože když je na tom tak špatně, tak je potřeba ty dluhy odpustit. Takže já to vůbec nevidím tak optimisticky.

Ono něco jiného je zakazovat vysavače na tisíc wattů, psát přihlouplé směrnice o úsporných žárovkách, to si tak sedne nějaký úředník v Bruselu a napíše. Něco jiného je pak řešit takovýto problém. Směrnice o tom, co máme, nebo nemáme, jak mají být ohnuté banány, to jsou legrácky, to umí každý. Ale když pak přijde skutečný, tak se Unie ukazuje jako neschopná, impotentní. A je tomu tak vč. OSN, které je to samé. To jsou vlky, plky, kdy komisaři nás poučí o tom, jak špatně vracíme. Na odpovědi pana ministra vnitra, nebudu vás tím teď obtěžovat, se zeptám jeho, jak mu odpověděli na jeho dotazy, které byly legitimní. Samozřejmě, že ho, lidově řečeno, poslali někam.

Takže jenom chci říct, že tento optimismus nesdílím. Budeme brzy svědky, že ten relokační mechanismus bude platit, protože ono žádné jiné řešení není. Německo až zjistí, že už je to nad jeho síly a začne mít vnitřní problémy, a ty nastanou, a v Německu jsou ty strany Pegida a spol., to není jako u nás, u nás na demonstraci pro uprchlíky a proti uprchlíkům přijde 200 lidí. V Německu a těchto zemích tam přijde 200 tisíc lidí.

Takže závěrem jsem chtěl jenom říct, že váš optimismus vůbec nesdílím, nicméně vás nekritizuji, děláte, co můžete, to je v pořádku. Myslím, že tam opravdu by opozice neměla fungovat v negativním slova smyslu, ale spíše vládě pomáhat.

Děkuji za pozornost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Prezident zneužil novoroční projev

16:01 Šlachta (Přísaha): Prezident zneužil novoroční projev

Komentář senátora Roberta Šlachty k novoročnímu projevu Petra Pavla