Všichni víme, že pes je nejlepší přítel člověka, ale zcela jistě to není pouhý slogan, toto rčení má hlubší význam. Ten, kdo má psa vedle sebe každý den, určitě potvrdí, že je to věrný společník, hlavně do nepohody, léčitel lidských duší, ale i těla, můžete se na něj spolehnout, nezklame vás a oplácí vám nezištnou láskou. Pes není jako člověk, nevyčítá, neštítí se našich nemocí, nesoudí, nekritizuje. Stačí se na něj podívat a jeho oči odpovídají: „Mám tě rád“, jsi pro mě důležitý nebo „potřebuji tě“.
A co je vlastně tzv. canisterapie, prováděná speciálně vycvičenými pejsky, jiného než léčení láskou?
Vše to začalo na jaře roku 2014, kdy jsme se rozhodli klientům v odlehčovacím pobytovém zařízení Na Neklance zpříjemnit dny pobytu a obohatit je právě psí láskou. V březnu 2014 jsme poprvé pozvali prostřednictvím paní ředitelky Zuzany Daušové z Helppesu psí studenty s lektorkou do našeho pobytového zařízení.
Organizace Helppes se mimo jiné zabývá speciálním výcvikem canisterapeutických psů, kteří jsou připraveni praktikovat canisterapeutické metody, včetně polohování v domácnostech, ale i zařízeních. Pro výkon této terapie musí mít pes vrozeně vyrovnanou povahu, lásku k lidem, absolutní absenci agresivity, být komunikativní, přizpůsobivý, snášenlivý k manipulaci a bez projevů bázlivosti, lekavosti a prchlivosti.
Naši klienti byli psími studenty nadšeni, a tak vlastně nikdy neodešli a dosud tady canisterapii pravidelně provádí.
Canisterapie, neboli terapie psí láskou, skutečně funguje. Nejsou to jenom rozzářené oči a milá slova klientů, ale i těšení se psů z Helppesu, kteří, jakmile se přiblíží k našemu zařízení, zrychlují, aby byli uvnitř co nejrychleji. Canisterapie zde ale nepřináší „pouze“ pohlazení na duši klientů, ale i trénink při rozvoji jejich jemné motoriky (hlazení a drbání psů a mazlení se s nimi, házení a odebírání od psů „aportů“ – předmětů z nejrůznějších materiálů a různých velikostí, tvarů i váhy, přetahování se o hračku a podobné aktivity).
Díky terapii dochází u klientů k zlepšení verbálních interakcí, redukci úzkosti a osamělosti, zlepšení schopnosti koncentrace a postřehu, potlačení negativistických pocitů, zlepšování dlouhodobé i krátkodobé paměti, rozvoj sociálního cítění, zlepšení komunikace s ostatními klienty, ale i s pečovatelkami, odborným personálem i příbuznými. O tom, že terapie opravdu funguje, svědčí fakt, že klienti jsou zvyklí využívat canisterapii skupinovou, ale i individuální. Klient má totiž možnost objednat si psa-terapeuta přímo na pokoj, který za dozoru lektora klienta „léčí“.
Díky podpoře městské části Praha 5 jsou již pět let průvodci psích studentů na cestách za rozdáváním této radosti a lásky a my jim za to moc děkujeme.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV