Paradoxně nejhorší najdeme u těch, kteří chtěli s EU nejvíce zatočit. Více než 20% neúčast některých českých europoslanců na práci v parlamentu tak z pětiletého mandátu znamená v podstatě jeden rok prázdnin.
Prvním testem aktivity českých europoslanců může být kritérium hlasovací docházky.
„Do očí bijící neúčast většiny český poslanců na práci v Evropském parlamentu je zarážející. Nejhorší výsledky měli ti poslanci, kteří nejvíce slibují, jak budou Evropskou unii krotit, tedy zástupci ODS. Andrea Češková nebo Jan Zahradil vynechali každé páté hlasování, Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch dokonce více než každé čtvrté. Spíše než prosazování národních zájmů se někteří poslanci zřejmě rozhodli prosazovat čtyřdenní pracovní týden a nebo si vzali rok prázdnin,“ řekl Ondřej Liška, předseda SZ.
Podobně pasivní byli čeští poslanci také jako zpravodajové evropské legislativy. V 766-členném bruselském kolosu může europoslanec nejlépe něco ovlivnit právě jako zpravodaj legislativního návrhu. Ten navrhuje pozici svého výboru a parlamentu má nejvíce informací, účastní se vyjednávání s dalšími institucemi v čele s EK a Radou EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zeleni.cz