Lukša: Paralelní oslavy 28. října jsou jen politické gesto

24.10.2016 13:03 | Zprávy

Státní svátek 28. října se více než kdy jindy stává zneužívaným nástrojem politických bojů a cílů. Aktuální vytváření jakéhosi paralelního 28. října na Staroměstském náměstí je toho hezkým příkladem.

Lukša: Paralelní oslavy 28. října jsou jen politické gesto
Foto: top09.cz
Popisek: starosta Čeladné Pavol Lukša

Dokonce mezi hlavními aktéry mají být lidé, kteří se už delší dobu hlásí o roli prezidenta, jako Michal Horáček či Petr Pithart. Tomáš Halík, který by podle svých slov na prezidenta kandidoval, ale zdejší voliči jsou pro něj špatní, vyzývá k bojkotu předávání státních vyznamenání a oslav tohoto významného státního svátku na Hradě. Tito pánové zahajují pouze další kolo své politické kampaně vůči Miloši Zemanovi a pro některé z nich to může znamenat jakési pomyslné zahájení vlastní prezidentské kampaně. Jako rukojmí si berou oslavy státního svátku, který jim ale nijak nepatří. Oficiální a tradiční oslavy nemají být o nějakých personáliích a lidech, kteří se chtějí zviditelnit, ale o připomínce významného národního výročí vzniku Československé republiky. Jako zástupný důvod k těmto akcím byla využita přestřelka mezi prezidentem Zemanem a ministrem Hermanem ohledně vyznamenání ministrova strýce Bradyho. Jejich spor je postaven na protichůdných tvrzeních a je možné, že oba mají částečně pravdu. Ministr zneužívající svého postavení pro lobbing za svého příbuzného a prezident podmiňující předání nějakým chováním ministra. Můžeme mít výhrady k vyjadřování či chování prezidenta, ale je třeba brát zřetel na to, že je to první prezident zvolený v přímé volbě. Ať to bylo jakkoliv, tak dělat z tohoto sporu bojkot tradičních oslav vzniku republiky je jen politická agitka, která smutně poškozuje i do budoucna tuto událost a činí z ní prostředek pro partikulární cíle. Naše společnost má již dnes složitý vztah k politice a státu, s tím, že takovéto kroky bohužel budou mít na vnímaní společnosti další negativní vliv a budou ji spíše více rozdělovat. Stát, kde se již nedbá ani na nejvýznamnější tradice, má špatné vyhlídky.

Převzato z profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Makroekonomické úspěchy USA nejsou úspěchy lidí

6:23 Zaorálek (SOCDEM): Makroekonomické úspěchy USA nejsou úspěchy lidí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prezidentským volbám v USA