MSD: Právo na důstojné bydlení – jedno ze základních práv občanů

18.10.2015 10:48 | Zprávy

MSD podporují myšlenku přijetí zákona o sociálním bydlení, který dosud není součástí českého právního řádu.

MSD: Právo na důstojné bydlení – jedno ze základních práv občanů
Foto: MSD
Popisek: Mladí sociální demokraté (MSD)

MSD dlouhodobě usilují o sociální stát a o sociální smír ve společnosti. Otázku bydlení považují za stěžejní právo každého občana a občanky ČR. V souladu s těmito východisky sledují MSD bedlivě aktuální práci Ministerstva práce a sociálních věcí, které dlouhodobě usiluje o vytvoření normy, která by tuto oblast upravovala.

V ČR od roku 1989 zůstává situace na trhu s byty dlouhodobě neřešena. Většina obcí se bytů zbavila v privatizačním řízení a některé si neponechaly byty žádné pro účely sociálního bydlení. V důsledku deregulace nájemného dále dochází ke zvyšování cen nájemného, zvyšuje se tak finanční nedostupnost důstojného bydlení. Na trhu s byty navíc dochází k diskriminačnímu jednání (apriorní vyloučení z bydlení etnických menšin, osob bez domova, vícečetných domácností). Státní příspěvky na bydlení (tzv. příspěvek a doplatek na bydlení) se neustále zvyšují – v důsledku toho dochází na jedné straně k proplácení vysokých nájmů vlastníkům bytů ze státního rozpočtu, na straně druhé k neúměrnému zatížení domácností, kdy po zaplacení nájmu zůstává nízký obnos financí na další živobytí (např. u seniorů existuje fenomén šetření na jídle a lécích). Výsledkem dlouhodobě neřešené situace je narůstající segregace, vznik a rozvoj ubytoven a sociálních ghett, kde vyrůstají děti - nové generace.

MSD podporují tezi, že bydlení není ubytování. Dlouhodobé bydlení je možné pouze v bytech. Bydlení dětí na ubytovnách by mělo být vyloučeno. Rozdělení rodin v důsledku nevyhovujícího bydlení považujeme za amorální. Zdravotně postižení lidé, děti z dětských domovů apod. by měli žít v bytě, nikoliv v institucích.
Mladí sociální demokraté se domnívají, že další neřešení problému (nepřijetí zákona o sociálním bydlení) jen nadále prodlouží neutěšenou situaci znevýhodněných občanů na trhu s byty a neúměrně zatíží další generace (jak organizačně tak finančně). Vytvořením sektoru sociálního bydlení Česká republika přispěje ke zvýšení kvality života lidí, vytvoří bezpečné sociální a tvořivé prostředí domova, což v konečném důsledku povede k potírání sociálně-patologických jevů a snížení nákladů na jejich řešení pro celou společnost.

Vyzývací usnesení

  • MSD vyjadřují plnou podporu ministryni sociálních věcí Michaele Marksové Tominové při předložení návrhu Koncepce sociálního bydlení vládě ČR.
  • MSD vyzývají členy vlády ČR, aby podpořili Koncepci sociálního bydlení a návrh zákona o sociálním bydlení.
  • MSD vyzývají členy Parlamentu ČR, aby hlasovali pro přijetí zákona o sociálních bydlení ČR. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!