„Situace v sociální oblasti je v Jablonci díky intenzivní sociální práci poměrně stabilizovaná. Máme však určité rezervy, například v oblasti bydlení,“ říká náměstek primátora David Mánek. „Nezavíráme před tím oči a chceme se zaměřit na lokální riziková místa. Podpisem memoranda chceme využít zkušeností Agentury pro sociální začleňování z dalších měst. Jsme si ale vědomi specifik, která naše město má. Tím zásadním je, že v Jablonci nad Nisou lze hovořit o dílčích objektech, které nesou punc sociálního vyloučení, samotné lokality se definují hůře.“ dodává Mánek.
Aktuálně najdeme na území města sedm lokalit, které nesou parametry možného sociálního vyloučení a devět takzvaně rizikových lokalit. V praxi jde o objekty, které v minulosti město odprodalo soukromým majitelům, kteří se zaměřují na poskytování bydlení sociálně slabším osobám a zároveň neinvestují peníze zpět do svého majetku. Nájemné zde navíc bývá neúměrně vysoké technickému stavu bytu.
V těchto lokalitách se zpravidla koncentruje větší počet osob žijících v obtížné sociální situaci, často provázené dlouhodobou nezaměstnaností, exekucemi a nemožností získat standardní bydlení. Dle kvalifikovaného odhadu jde celkem o 552 lidí. Mezi problémové lokality patří i ubytovny. Na území Jablonce se v současné době nachází devět ubytoven, které mají schválený provozní a hygienický řád, což ubytovaným umožňuje pobírat dávky hmotné nouze.
Odbor sociálních věcí Magistrátu města Jablonec nad Nisou zmapoval sociálně vyloučené lokality v obci. Vlastní analýzu pak vypracovala i vládní agentura. Jejich výstup bude předmětem dalších setkání. „Výstupem spolupráce pak budou doporučení agentury směrem k městu, jak by mělo postupovat v práci se stávajícími sociálně vyloučenými lokalitami a jejich obyvateli a jaká udělat preventivní opatření, aby ve městě nevznikaly nové rizikové lokality,“ dodává vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Martina Rosenbergová.
„V současné době na magistrátu probíhá úprava pravidel pro přidělování městských bytů, na které se bude podílet i Agentura. Dále se chceme zaměřit na oblast předlužení, která je s otázkou bydlení úzce spojena. Všechny návrhy budeme připravovat společně s klíčovými odbory magistrátu a vedením města, s cílem nastavit taková opatření, která budou reagovat na skutečné problémy obyvatel. Do jejich přípravy chceme zapojit i poskytovatele sociálních služeb na území města, kteří hrají při řešení jednotlivých sociálních problémů důležitou roli,“ uzavírá za vládní agenturu ředitel odboru David Beňák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV