Správa železnic má stavitele první části rychlotrati

12.03.2025 10:17 | Tisková zpráva

Modernizace první části trati z Brna do Přerova co nevidět začne, Správa železnic už vybrala zhotovitele prací mezi Nezamyslicemi a Kojetínem. Nejlepší nabídku ve výši 6 689 398 976 korun podaly společnosti STRABAG Rail, EUROVIA CZ a PORR.

Správa železnic má stavitele první části rychlotrati
Foto: Správa železnic
Popisek: Správa železnic

Stavba začne letos na jaře, důležitá spojnice jižní a střední Moravy díky ní získá druhou kolej, vlaky zrychlí na 200 km/h. Dokončení se plánuje v závěru roku 2028.

Rekonstruovaný úsek měří necelých deset kilometrů, díky přeložkám se mírně zkrátí, traťová rychlost 100 km/h se zvýší na dvojnásobek. Pod kopcem Kozlov vznikne 744 metrů dlouhý Němčický tunel. Stavbaři vybudují osm nových železničních mostů, nejdelší z nich přes údolí potoka Žlebůvky bude měřit 122 m. 

Na trase se budou nacházet dvě zastávky – Měrovice nad Hanou a Němčice nad Hanou. Druhá jmenovaná nahradí stejnojmennou stanici, navíc v ní vznikne autobusový terminál. Obě zastávky nabídnou pohodlný nástup do vlaků i bezbariérový přístup na nástupiště. Součástí jejich vybavení budou kromě přehledného orientačního a informačního systému také stání pro auta a cyklostojany. 

Anketa

Líbí se vám, jak Elon Musk vystupuje k politickým tématům?

93%
hlasovalo: 5019 lidí

Přejezd z jedné koleje na druhou bude možný v nové odbočce umístěné v polovině modernizovaného úseku. Oba stávající přejezdy se zruší, v Němčicích díky přeložení trati do nové polohy, v Měrovicích ho nahradí nová objízdná komunikace. Součástí projektu jsou i částečné přeložky silnic III. třídy. 

U obcí podél trati se postaví protihlukové stěny v délce téměř 2 900 metrů. V rámci stavby dále dojde k posunu styku střídavé a stejnosměrné napájecí soustavy od Nezamyslic před Přerov. Na trati se nainstaluje evropské zabezpečovací zařízení ETCS a rádiový systém GSM-R. 

Stavba by měla začít v květnu, hotovo bude podle plánu na konci roku 2028. V současnosti už probíhá archeologický průzkum a kácení dřevin v místě plánovaných přeložek. 

Projektová dokumentace stejně jako instalace zabezpečovacího zařízení a GSM-R jsou spolufinancovány Evropskou unií z Nástroje pro propojení Evropy (CEF). Na spolufinancování z CEF je navržena také samotná realizace stavby.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Robert Králíček byl položen dotaz

Lze migrační pakt jednoduše odmítnout?

Vy tvrdíte, že to ANO po volbách udělá, ale není to tak, že pak za odmítnutí každé migranta tvrdě zaplatíme?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Česko-mongolské podnikatelské fórum ukázalo zájem na rozšiřování nadstandardní spolupráce

13:21 Hospodářská komora: Česko-mongolské podnikatelské fórum ukázalo zájem na rozšiřování nadstandardní spolupráce

Prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček dnes na Česko-mongolském podnikatelském fóru v Černín…