Společnost Prusa Research již od března tiskne obličejové ochranné štíty. Navíc dle svého vyjádření kvůli vyšší denní produkci zainvestovala stovky tisíc korun do vstřikolisové formy. To vše na vlastní náklady a s tím, že ochranné štíty rozdávají zdarma. Tuto a podobné iniciativy tuzemských podnikatelů by v každém případě měla podpořit vláda, navázat spolupráci a nabídnout jim za odkup přiměřenou tržní cenu nebo příspěvek. Je to daleko lepší postup než vykupovat předražené ochranné pomůcky pochybné kvality z ciziny, zejména z Číny zodpovědné za šíření koronaviru a nyní vydělávající na zdravotních pomůckách.
Mezi další společnosti patří například Workswell, výrobce termokamer, které dokážou měřit teplotu, aniž by se museli lidé zastavovat a tvořit fronty. Dále jsou tu projekty jako Corovent, kde završili vývoj a zahájili výrobu plicních ventilátorů či Covmask, kteří již vyrobili téměř 20 tisíc ochranných masek pro zdravotníky. Česká republika je také velmocí v oboru nanotechnologií, které prokazují vysokou ochrannou účinnost. Na výrobu zdravotních pomůcek z nanovláken se rychle adaptovalo mnoho výrobců, kteří jsou většinou členy Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.
Je třeba využít toho, že v České republice máme řadu šikovných výrobců ochranných pomůcek a dalších potřebných zařízení a primárně se snažit nakupovat od nich. Zároveň je třeba, aby tyto vládní nákupy byly založeny na reálných potřebách a aby se veřejnost mohla seznámit s objemem a cenou, za kterou vláda ochranné pomůcky nakupuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV