Evropští poslanci ocenili zejména plány českého předsednictví na podporu běženců z Ukrajiny, a to ve všech oblastech spadajících do agendy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Zejména apel ministra Balaše na nutnost zajistit kvalitní vzdělání pro všechny, včetně dětí přicházejících z Ukrajiny, vzbudil pozitivní ohlas. Obdobně zdůraznil i potřebu podpory kariér ukrajinských vědců a inovátorů prchajících před ruskou vojenskou agresí ze strany evropských států a obnovu ukrajinské výzkumné infrastruktury po skončení válečného konfliktu.
Na úvod ministr Balaš představil priority českého předsednictví v Radě EU. Celým jeho vystoupením se prolínala nutnost zohlednit dopady ruské vojenské agrese vůči Ukrajině v politikách vzdělávání, mládeže, sportu, výzkumu a inovací. „Je nezbytné zajistit dětem ukrajinských uprchlíků přístup ke vzdělávání a zároveň je zapojit do volnočasových a sportovních aktivit. Díky tomu budou moct alespoň na chvíli zapomenout na hrůzy války. Současně musíme vytvořit ukrajinským výzkumníkům a inovátorům prchajícím před válkou plnohodnotné podmínky pro pokračování jejich kariér v zemích EU,“ uvedl ministr Balaš.
„Většina ukrajinských uprchlíků jsou ženy a děti a my jako Evropané máme povinnost jim pomoci. Je proto nutné najít citlivou a zároveň efektivní cestu, jak integrovat ukrajinské děti do našich škol a ukrajinské vědce do našich vysokoškolských a výzkumných institucí, aby si zároveň zachovali a rozvíjeli svoji národní a kulturní identitu,“ dokončil ministr Balaš.
V oblasti vzdělávání se ČR zaměří na podporu zajištění kvalitního vzdělání pro všechny děti. S tím souvisí podpora digitálního wellbeingu ve vzdělávání. Dětem, žákům a studentům musí být zajištěno bezpečné digitální prostředí a rozvoj jejich čtenářské a mediální gramotnosti a kritického myšlení.
V oblasti mládeže se ČR bude zabývat mezigenerační solidaritou. Během pandemie Covidu-19 i během nynější ukrajinské uprchlické vlny se ukázala síla mezigenerační pomoci. Evropa by proto měla podpořit konstruktivní dialog mezi generacemi, s akcentem na sounáležitost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV