Ministr Bartoš: Co se MMR povedlo v roce 2022 a co chystáme pro rok následující

30.12.2022 8:36 | Tisková zpráva

Rok 2022 se blíží ke konci a spolu s tím přichází čas na pravidelné bilancování a rekapitulaci toho, co se za tento rok na Ministerstvu pro místní rozvoj povedlo a co plánujeme pro budoucí měsíce.

Ministr Bartoš: Co se MMR povedlo v roce 2022 a co chystáme pro rok následující
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ivan Bartoš

„Máme za sebou turbulentní rok poznamenaný ruskou agresí na Ukrajině a z ní pramenící energetickou krizí. Do toho nás velmi zaměstnávalo úspěšné předsednictví České republiky v Radě EU. Přesto jsme na Ministerstvu pro místní rozvoj stihli spoustu důležité práce a na dalších klíčových záležitostech jsme začali pracovat,“ říká místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

„Čeká nás toho ale ještě hodně. Chceme zvýšit dostupnost bydlení pro všechny, lépe cílit podporu, aby se peníze dostávaly tam, kde je jich skutečně potřeba, a podpořit cestovní ruch, který se stále vzpamatovává z tvrdých koronavirových opatření předchozí vlády,“ dodává.

Co se nám v roce 2022 povedlo?

Novelu stavebního zákona jsme v Poslanecké sněmovně posunuli do dalšího čtení. Zabrání vzniku nové soustavy státních stavebních úřadů, které by byly zbytečným vynakládáním finančních prostředků v situaci napjatých veřejných rozpočtů. Kromě toho bude stavební řízení rychlejší, transparentní, digitální a srozumitelné.

Podpořili jsme energetické stavby využívající obnovitelné zdroje energie. Úprava stavebního zákona významně usnadní instalaci výroben využívajících obnovitelné zdroje energie na stávající stavby, ale i výstavbu nových výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů. Jde o důležitý krok směrem k levnějším a dostupnějším energiím pro domácnosti i firmy. Účinnost novely, kterou již schválila Poslanecká sněmovna, je naplánována na duben příštího roku.

Podařilo se nám dosáhnout zásadního průlomu při projednávání změn pravidel pro evropské dotace. Díky prosazení balíčku úprav nazvaného FAST-CARE jsme zachránili tisíce kvalitních projektů v našich regionech, a to v hodnotě zhruba 32 miliard korun.

Odstartovalo nové programové období 2021-2027 čerpání EU fondů. Od poloviny roku 2022 jsme vyhlásili 153 výzev s alokací 286 miliard korun. Tyto výzvy podporují vzdělávání, zdravotní péči, bezpečnou a nízkoemisní dopravu, ochranu klimatu a mnoho dalších potřebných oblastí. Během roku 2022 dokončila ČR vyjednávání celého strategického rámce pro čerpání podpory z fondů EU patřících do politiky soudržnosti v letech 2021-2027 a stala se 2. státem EU, který měl schválené zároveň i všechny navazující programy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Podnikat v Česku je za trest. Máme šesté nejhorší podmínky v EU

18:12 Fiala (SPD): Podnikat v Česku je za trest. Máme šesté nejhorší podmínky v EU

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podmínkám podnikání v ČR.