Vážený pane předsedo, vážení páni místopředsedové, vážení páni senátoři, vážené paní senátorky,
já si vám dovolím představit 3 dokumenty, které se věnují digitálním právům. Jsou to ty tisky, které i tady mám v ruce. Evropská komise zveřejnila 26. ledna návrh deklarace k digitálním právům a principům a doprovodné sdělení, které vysvětluje důvody vzniku této deklarace a její záměry. K těm dokumentům byla zpracována jedna rámcová pozice, jelikož se tyto dokumenty týkají stejné problematiky. Ta samotná deklarace v 6 kapitolách, to jsou občané středem digitální transformace, solidarita, inkluze a svobodná volba, účast na digitální veřejném prostoru, bezpečí, bezpečnost a posílení udržitelnosti, se zabývá návodem pro podobu digitálních služeb. Do středu digitální transformace tak staví občana, který má právo na přístup ke kvalitnímu internetovému prostředí, digitální vzdělávání, férovým pracovním podmínkám či online službám veřejné správy.
Principy by se měly řídit jak zákonodárci, tak i nevládní a byznysový sektor. Každý v té doméně, ve které působí. Ať už je to návrh zákonů, či je to potom exekuce byznysová či nevládní v tom prostoru digitálním, v prostoru internetu. Cílem je vytvořit na člověka orientované a bezpečné digitální prostředí. Ostatně ten občan, člověk nebo zákazník jako centrum toho světa je fenomén, který teď se i v Evropské komisi velmi skloňuje. Deklarace sice není nijak právně závazná. EU se v ní ale podle Komise může přihlásit k principům, které vymezují přístup k digitální transformaci. A Česká republika deklaraci, a i navržené zásady, obecně vítá. Tomu ještě, vytvoření té deklarace, předcházela evropská veřejná konzultace.
Česká republika pro vytvoření svého příspěvku do konzultace uspořádala také v období 23. 6 a 31. 7. 2021 konzultace, kde čeští občané se vyjádřili k těm digitálním principům. Vyjádřili jim podporu. Stejně tak jako ukazovaly pak výsledky té evropské konzultace. Lidská práva, evropské hodnoty, spolupráce se stejně smýšlejícími zahraničními partnery a zapojení aktérů z veřejné i soukromé sféry jsou pro Českou republiku základními prvky při vytváření otevřeného a bezpečného a svobodného internetu.
Teď ke schvalování rámcové pozice. Rámcová pozice byla schválena v Evropské unii 22. února 2022. Do tvorby rámcové pozice byly zapojeny další resorty, kterých se oblasti týkají. Bylo to MPO, Ministerstvo vnitra, MŠMT, Úřad vlády, Ministerstvo zahraničních věcí. A během schvalovaných procesu nebyly zdůrazněny žádné výhrady vůči připravované pozici ani obsahu sdělení. A ten vývoj vyjednávání - v současnosti už je nastole druhý kompromisní text. A Česká republika bude chtít v textu zdůraznit práva pracovníků skrze digitální platformy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.