Ministr Bartoš: Stavebník může stavět i mimo území, které k tomu územní plán města specifikuje

24.06.2022 11:33 | Zprávy

Projev na 26. schůzi Senátu 24. června 2022 k stavebnímu řádu

Ministr Bartoš: Stavebník může stavět i mimo území, které k tomu územní plán města specifikuje
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Ivan Bartoš (Piráti)

Děkuji, já bych chtěl jenom upřesnit, aby to nebylo... Ale chtěl bych, říkám, upřesnit, ten zákon hovoří o tom, že nezbytnou stavbou je stavba sloužící ke zmírnění následků hromadného přílivu vysídlených osob, což v přeneseném režimu samozřejmě, pokud nehovoříme pouze třeba o ukrajinských školkách, pouze ukrajinských třídách, tak samozřejmě to je na navýšení kapacity, protože pokud budou nastupovat ukrajinské děti do toho vzdělání, do těch českých tříd, nebo budou vznikat smíšené třídy, to navyšování kapacity, i třeba pokud by to byl nějaký příjem v oblasti zdravotnictví, tak to není, že se jedná pouze o uprchlíky, ale zmírňuje to dopady krize.

Zrovna tak, vykládám to tak, jak ten zákon to nevymezuje, je to zde takto šířeji vydefinováno, pokud obec disponuje třeba nějakými azylovými nebo byty, které používá v momentě nějaké krize, ať už je to třeba ochranné bydlení kvůli domácímu násilí nebo třeba nějaké výpadky proudu, já nevím, živelná katastrofa, tak zase, toto je fond, který je používaný, který taktéž může být takto obohacen.

Ještě jsem chtěl říci dvě věci, dělal jsem si poznámky. Stavebník může stavět i mimo území, které k tomu územní plán města specifikuje. Pokud nemá ty jiné plochy, kde by ty stavby mohl realizovat. Jedná se o stavby dočasné, takže pokud by došlo ke změně územního plánu v tom cyklu, je to v pořádku. Pokud by nedošlo, ta stavba po uplynutí té lhůty musí být odstraněna.

Jinak ještě k té technické infrastruktuře. Ony na to padaly ty dotazy. Vlastníci technické infrastruktury moc nemají možnost prodloužení lhůty, protože ji nemají už dnes. Tam ještě byla otázka, proč se v některých věcech dá postupovat fikcí, a v této věci se postupovat fikcí nedá. To je velmi praktický důvod, protože ta infrastrukturní síť, ať už je jakákoli, má místa výstupu, kde jsou realizovány potom ty přípojky. Tam to musí být velmi konkrétní, jakým způsobem to připojení na tu infrastrukturu bude realizováno. Asi tady nebudu dál... Myslím si, že to byly asi tři nejdůležitější věci, které zazněly. Děkuji za ty reakce a za to, že jsem to zde mohl dovysvětlit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Přišlo mailem, ale stojí to za to!

7:04 Prokšanová (KSČM): Přišlo mailem, ale stojí to za to!

Přišlo mailem a něco tak upřímně od srdce jsem dlouho nečetla, tak sdílím. Je tu přesně pojmenováno,…