Ministr Bek: Mezi hodnotami EU hraje právní stát klíčovou úlohu

01.12.2022 16:57 | Zprávy

Projev na 3. schůzi Senátu 1. prosince 2022 k Stavu právního státu v Evropské unii

Ministr Bek: Mezi hodnotami EU hraje právní stát klíčovou úlohu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek

Vážený pane předsedající, vážené paní senátorky, páni senátoři,

dovolte mi krátce reagovat na proběhlou diskusi. V té obecné rovině potřebuji za důležité zdůraznit to, co už říkal kolega Smoljak. Debata o právním státu v Evropské unii není něčím, co by bylo svévolným rozhodnutím úřednických struktur. Naopak je to vlastně něco, co vychází ze smluv. A motorem té debaty jsou členské země a Evropský parlament. Evropská unie je prostě společenstvím hodnot – to říkají smlouvy. Mezi nimi hraje právní stát klíčovou úlohu. A Evropská unie je také společenstvím zájmu, ať už ekonomických, nebo třeba bezpečnostních. Je společenstvím solidarity a vzájemné důvěry. A ta debata o právním státu je vlastně součástí vytváření vzájemné důvěry, že té solidarity nebude zneužíváno.

Proto dnes diskuse o právním státu na evropské úrovni má 3 formy, z hlediska procesního, jednak je to projednávání těchto výročních zpráv o všech členských zemích. Dále vůči některým zemím – Polsku a Maďarsku – je vedeno řízení podle článku 7, kdy z iniciativy například Evropského parlamentu lze zahájit takové řízení v případě pochybností o principu fungování právního státu. A nejnovější je také čerpání evropského rozpočtu podmíněno kondicionalitou, která se týká dodržování zásad právního státu.

A dovolte mi, abych se s vámi podělil o svou zkušenost z fungování Rady pro obecné záležitosti, která projednává minimálně dvě ty procesní podoby toho diskurzu o právním státu. A tam je vidět, že motory té debaty jsou členské státy. Členské státy, které například výrazně přispívají do evropského rozpočtu. Nikoliv úředníci Evropské komise, ti plní zadání Evropské rady, Rady a Evropského parlamentu. Ale těmi, kdo trvají na dodržování zásad právního státu, jsou právě členské země, které nechtějí připustit, že té vzájemné solidarity – například ekonomické – bude některými aktéry v Evropské unii zneužíváno. A to je podle mě zcela legitimní. A je třeba si toho být vědom.

Motory té debaty není Evropská komise, ale členské země. Protože bez vzájemné důvěry v to, že dodržujeme společné principy, prostě není možná dlouhodobá solidarita, která je ale významným prvkem fungování Evropské unie. A vlastně vysokou hodnotou. Chci ujistit všechny senátorky a senátory, že samozřejmě podněty z této debaty předám na vládě. Je jasné, že primárně se vztahují k resortům spravedlnosti, případně vnitra. A považuji tu debatu za cennou a děkuji za ni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

23:08 Skopeček (ODS): Emisní povolenky prostě považuju za pseudosocialismus

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…