Ministr Hamáček: ČR pomůže běloruským zdravotníkům, pronásledovaným režimem A. Lukašenka

02.02.2021 8:36 | Zprávy

Díky zdravotně-humanitárnímu programu MEDEVAC, který koordinuje Ministerstvo vnitra, Česko opět pomůže Bělorusům perzekuovaným režimem A. Lukašenka. Přeprava do Česka a následná pomoc včetně nabídky zaměstnání se tentokrát týká zdravotníků.

Ministr Hamáček: ČR pomůže běloruským zdravotníkům, pronásledovaným režimem A. Lukašenka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

Od loňského srpna Česko na svém území poskytlo zdravotní a rehabilitační péči 60 Bělorusům perzekuovaným současným běloruským režimem po prezidentských volbách. Vzhledem k pokračující znepokojivé situaci v zemi Ministerstvo vnitra navrhlo v pomoci obětem režimu pokračovat, což vláda schválila.

„Situace v Bělorusku se bohužel nelepší a lidé jsou režimem stále perzekuováni. Díky programu MEDEVAC máme účinný nástroj, jak je dopravit do Česka a pomoci jim. Tuto pomoc jsme se rozhodli opět aktivovat,“ vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Tentokrát půjde o pomoc perzekuovaným běloruským zdravotníkům a jejich rodinám, kteří u nás dostanou možnost získat zaměstnání. „Zdravotníci pomáhají v první linii, i proto patří mezi ohrožené skupiny obyvatel, kteří potřebují naši pomoc,“ dodal Jan Hamáček.

MV spolu s Ministerstvem zdravotnictví zkoordinuje výběr osob i jejich další uplatnění na pracovním trhu v České republice. Rozpočet programu MEDEVAC využije MV k zajištění dopravy do Česka i k popříjezdové asistenci. Půjde např. o zajištění pobytového oprávnění, krátkodobého ubytování, případnou zdravotní péči, služby tlumočníků či pomoc při vstupu na trh práce. Hledání vhodných zaměstnavatelů bude koordinovat Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s jím zřízenými nemocnicemi a zdravotnickými zařízeními.

Plnění povinností v souvislosti s pandemií COVID-19, jako je zajištění PCR testů nebo případná izolace, garantuje Ministerstvo vnitra. Koordinaci v Bělorusku včetně vydání víz zajistí Ministerstvo zahraničních věcí.

Loňská pomoc

V loňské první vlně Česko plánovalo pomoci 50 pacientům, nakonec u nás získalo pooperační, rehabilitační a psychologickou pomoc 60 Bělorusů, kteří během protestů po prezidentských volbách utrpěli např. střelné rány, mnohočetné zlomeniny celého těla, poranění očí a uší po výbuchu granátu a někteří vykazovali i známky mučení. Více o průběhu první pomoci zde. Harmonogram a přesná podoba letošní pomoci bude záviset na vyhodnocení aktuálních možností.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdysi jste se věnovala tématu eutanazie.

Věnujete se tomu ještě? Podnikáte aktuálně nějaké kroky k jejímu uzákonění? A myslíte, že je ve sněmovně vůle to vůbec řešit? Přijde mi, že nikoliv, což je podle mě chyba, podle mě by se měla na toto téma otevřít minimálně diskuze. Děkuji. Bea

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

9:15 Vích (SPD): Drony, vrtulník a sociální dávky – co ještě pro Ukrajinu?

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou se dostává do fáze buď ještě větší eskalace, nebo spíš utlumení po nás…