Ministr Hamáček: Ministerstvo vnitra připravilo brexitový zákon pro případ tvrdého brexitu

08.01.2019 5:29 | Zprávy

Ministerstvo vnitra pod vedením Jana Hamáčka (ČSSD) připravilo zákon pro případ vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z Evropské unie bez dohody o vystoupení k 29. březnu 2019.

Ministr Hamáček: Ministerstvo vnitra připravilo brexitový zákon pro případ tvrdého brexitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Na návrhu zákona, který v pondělí 7. ledna 2019 schválila vláda, spolupracovalo ministerstvo s dalšími resorty. Speciální právní úprava recipročně garantuje práva britských občanů v České republice. Cílem je mimo jiné zajistit co nejlepší postavení Čechů žijících ve Velké Británii.

Zákon, který připravilo Ministerstvo vnitra coby koordinátor s ostatními resorty, pomůže předejít závažným komplikacím s pracovním povolením či zdravotním a sociálním systémem pro britské občany i pro české instituce v přechodném období od 30. března 2019 do 31. prosince 2020. Bez přijetí speciální právní úpravy by se přibližně 8 tisíc občanů Spojeného království legálně pobývajících v České republice ocitlo od 30. března 2019 ve stejném postavení jako ostatní cizinci ze zemí mimo Evropskou unii. To by však bylo v rozporu s přístupem, který garantovalo Spojené království občanům Evropské unie pobývajícím na jeho území. „Pokud bychom daný zákon nepřijali, ohrozili bychom tím i přibližně 40 000 českých občanů, kteří žijí v Británii. To rozhodně nechceme,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Kdyby totiž podle něj Česká republika negarantovala práva britských občanů, hrozilo by zpřísnění podmínek pro české občany ve Spojeném království. Zdůraznil však, že všechna navržená opatření jsou podmíněná reciprocitou z britské strany.

Zákon řeší dílčí otázky spojené s pobytem, uzavíráním manželství, nabýváním občanství České republiky, přístupem na trh práce, veřejným zdravotním pojištěním, existujícím penzijním připojištěním a stavebním spořením, jakož i status vysokých škol, studentů a akademických pracovníků, otázku přímých daní či uznávání odborných kvalifikací.

Zákon nabude účinnosti v případě, že Spojené království Velké Británie a Severního Irska vystoupí z Evropské unie bez dohody o vystoupení. Pokud následně dojde před 31. prosincem 2020 k dohodě o vystoupení Spojeného království z Evropské unie podle čl. 50 odst. 2 Smlouvy o Evropské unii, zákon pozbude platnosti. Jestliže k takové dohodě nedojde, právní postavení britských osob se od 31. prosince 2020 bude v České republice řídit obecně platnými předpisy pro státní příslušníky a právnické osoby třetích zemí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Co bude dál s Našim domácím průmyslem?

Dobrý den, roky pracuji ve strojírenství, a připadá mi že se paluba Titaniku stále více naklápí. Co není spojeno pevně s domácí spotřebou je demontováno a odvezeno. Kdo za tím stojí , čí je to úmysl. Pár hloupých odpovědí jsem slyšel od 4,5 koalice. Moderní technologie. Jako přivést další investory...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Odmítáme diskriminaci českých žáků, kterou prosazuje vláda Petra Fialy!

7:04 Rozvoral (SPD): Odmítáme diskriminaci českých žáků, kterou prosazuje vláda Petra Fialy!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…