Ministr Hamáček: Na programy Pomoc na místě a MEDEVAC půjde letos 210 milionů

18.03.2019 19:46 | Zprávy

Obnova infrastruktury včetně zdravotní, ochrana žen a dětí, zlepšení životních podmínek nebo lepší technické vybavení na ochranu hranic. Vláda dnes, 18. března 2019, schválila priority zásadních programů na pomoc lidem zasaženým migrační či humanitární krizí pro letošní rok, které realizuje či koordinuje Ministerstvo vnitra (MV). Jde o programy Pomoc na místě a MEDEVAC, které mají přímý pozitivní dopad i na bezpečnost ČR.

Ministr Hamáček: Na programy Pomoc na místě a MEDEVAC půjde letos 210 milionů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Hlavním cílem v případě Koncepce MV pro asistenci uprchlíkům a státům pod silnými migračními tlaky (Pomoc na místě) je boj proti nelegální migraci, posilování azylových systémů nebo přímá pomoc uprchlíkům. Prioritou Stálého zdravotně-humanitárního programu MEDEVAC je vysílání lékařských týmů do problémových oblastí a budování zdravotnické infrastruktury přímo na místě. Na projekty Pomoci na místě půjde do regionů Sahelu a severní Afriky, Blízkého východu a Balkánu 150 mil. Kč. Na zdravotní a humanitární aktivity programu MEDEVAC je vyčleněno 60 mil. Kč.

„Nestačí stále opakovat, že nelegální migraci je třeba zastavit. Je nutné přicházet s konkrétními kroky. A přesně to děláme. Podporujeme bezpečnost, zlepšujeme životní podmínky i lékařskou péči tam, kde to má smysl a kde je to potřeba,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Upozornil, že jen na Blízkém východě je v tuto chvíli vysídleno až 13 milionů Syřanů a např. dalších 800 tis. migrantů se nachází v Libyi. „Zajištění fungující infrastruktury nebo zdravotní péče je jednou z věcí, která může pomoci zabránit tomu, aby uprchlíci mířili dál do Evropy,“ doplnil Jan Hamáček.

Pomoc na místě
V rámci Pomoci na místě podpoří MV celkem 60 miliony Kč. region Sahelu a severní Afriky, např. 25 mil. Kč z toho půjde na podporu uprchlíků (hlavně žen a dětí) v Mali, Nigeru a Čadu, kde MV přispěje na obnovu infrastruktury nebo tzv. udržitelného živobytí. Na Blízkém východě, konkrétně v Jordánsku a Libanonu, podpoří MV 40 miliony Kč. projekty na zlepšení života, vzdělání či obživy syrských uprchlíků. Republika Severní Makedonie získá 25 mil. Kč na technické vybavení azylové a hraniční infrastruktury.

MEDEVAC
Cílem programu MEDEVAC je i letos poskytnout zdarma kvalitní lékařskou pomoc lidem, kteří jsou ve vážném zdravotním stavu, a to v místech, kde specializovaná péče není dostupná. Opět půjde o vysílání lékařských týmů do problémových oblastí a budování zdravotnické infrastruktury přímo na místě. Na Blízkém východě půjde o pomoc v Jordánsku, Libanonu a Iráku, na Ukrajině o aktivity v centrální části a ve východních oblastech pod ukrajinskou kontrolou. V rámci pomoci v severní Africe a Sahelu jsou cílové země Senegal, Etiopie a Maroko.
Program MEDEVAC už má za sebou za 27 let přes 200 zdravotních evakuací do Česka a jen za poslední dva roky přes 2000 operací především žen a dětí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…