Ministr Hamáček: Pandemie ukázala, že musíme zásadně novelizovat krizovou legislativu

17.02.2021 10:00 | Zprávy

Ministerstvo vnitra připravilo změny bezpečnostní a krizové legislativy. Zlepší schopnost státu zvládat krizové situace.

Ministr Hamáček: Pandemie ukázala, že musíme zásadně novelizovat krizovou legislativu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

Právo vlády vyhlásit stav nebezpečí nebo Ústřední krizový štáb ukotvený v ústavním zákoně o bezpečnosti. Vláda schválila návrhy Ministerstva vnitra upravující bezpečnostní a krizovou legislativu.

Ministerstvo vnitra připravilo novelu ústavního zákona o bezpečnosti a navazující novelu krizového zákona, která změny ústavního zákona rozpracovává. Jde o zásadní úpravu bezpečnostní a krizové legislativy, která vychází ze zkušeností z první i druhé vlny koronaviru. „Pandemie koronaviru nám ukázala, že musíme zásadně novelizovat krizovou legislativu. Jen tak zvýšíme akceschopnost státu a naše možnosti, jak řešit podobné krizové situace,“ uvedl ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Obě novely teď bude schvalovat poslanecká sněmovna.

Hlavní novinkou je možnost vlády vyhlásit na 30 dnů celorepublikově nebo jen v části země stav nebezpečí ve chvíli, kdy intenzita ohrožení nedosahuje nouzového stavu. Vláda, stejně jako hejtmani, by ve stavu nebezpečí mohla například nařídit omezení pohybu nebo pracovní povinnost, na rozdíl od nouzového stavu by ale nešlo mimo jiné omezit podnikatelskou činnost. Stav nebezpeční tedy bude mírnějším stupněm než nouzový stav a stejně jako nouzový stav ho může zrušit poslanecká sněmovna.

I s ohledem na to, jak se fungování Ústředního krizového štábu osvědčilo v praxi, zakotvuje ho MV do ústavního zákona o bezpečnosti jako pracovní orgán vlády pro řešení krizových situací. Jasně vymezuje působnost Ústředního krizového štábu, jeho úkoly i složení.

Vláda také získá možnost vydat v době krize nařízení, kterým prodlouží správní lhůty i platnost dokladů, v případě nutnosti bude možné o šest měsíců prodloužit volební období a posunout termín voleb. Odklad voleb však bude možný pouze jednou, nikoliv opakovaně. Stejně tak novela krizové legislativy neobsahuje omezení práva občanů na poskytování informací.

Reforma bezpečnostní a krizové legislativy upravuje jiné oblasti než pandemický zákon Ministerstva zdravotnictví, který řeší pouze ochranu veřejného zdraví v době současné pandemie. Tato reforma řeší navíc důležité bezpečnostní a krizové oblasti, na které se návrh Ministerstva zdravotnictví nezaměřuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v německých mateřských školách

Německem a Rakouskem otřásá skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v mateřských školách. Nadace „Original Play“ zde čelí těžkým obviněním z poskytování služeb pedofilům a následnému přístupu do mateřských škol, kde v rámci her mělo podle výpovědí dětí a jejich rodičů a psychologů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Levice): Listopad pohledem zleva

7:17 Prokop (Levice): Listopad pohledem zleva

Další měsíc je za námi. Je nejvyšší čas se politicky ohlédnout za listopadem. Asi největší událostí,…