Ministr Hamáček: Stovky tisíc zahraničních dělníků dovezených na otrockou práci jsou pro nás nepřijatelné

06.09.2021 15:18 | Komentář

Andrej Babiš, již pomalu tradičně ve shodě s ODS a koalicí SPOLU, plánuje přivézt do země okolo 300 tisíc zahraničních dělníků z Ukrajiny a dalších zemí.

Ministr Hamáček: Stovky tisíc zahraničních dělníků dovezených na otrockou práci jsou pro nás nepřijatelné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

Proto také plánuje po volbách pro hnutí ANO převzít agendu Ministerstva práce a sociálních věcí, které tomu podle jeho slov zbytečně brání.

Jsem striktně proti takovému postupu a chci zdůraznit, že Ministerstvo práce a sociálních věcí řízené Janou Maláčovou fungovalo skvěle a dosáhlo historických úspěchů.

ČSSD a ANO mají v mnoha věcech rozdílný pohled na svět. Snad nejmarkantnější je to právě v otázce pracovních sil. Zatímco pan premiér vidí cestu v dovozu stovek tisíc zahraničních dělníků z východu, tedy v pokračování politiky levné práce, a s tím související zvyšování kriminality cizinců v naší zemi, ČSSD razí myšlenku zvýšeného tlaku na platy a mzdy. Proto dlouhodobě a úspěšně tlačíme na růst minimální mzdy, chceme konečně zatočit s agenturami práce a ukončit praxi otrockých pracovních podmínek, které tady některé firmy stále praktikují.

Pokud má být v Německu minimální mzda 12 euro na hodinu, bylo by fér, aby v České republice firmy lidem platily alespoň polovinu této částky. Neexistuje důvod, proč by se některé velké firmy měly přiživovat na nízkých platech v ČR. Ruku na srdce, dost pochybuji o tom, že například společnosti „z holdingu“ platí v některých svých provozech svým dělníkům alespoň 3 nebo 4 eura na hodinu.

Chápu, že pro pana premiéra a „jeho“ výrobní podniky je dovoz levné pracovní síly ze zahraničí výhodnější než růst mezd pro české pracovník. Všechny okolní státy už problém nízkých mezd řeší. My nechceme žít v zemi, která bude ostrůvkem levné práce uprostřed Evropy.

Chci, aby jasně zaznělo, že Jana Maláčová svedla s Andrejem Babišem i Alenou Schillerovou nejednu úspěšnou bitvu. Má lví podíl na tom, že jsme v této vládě prosadili věci, jako je růst důchodů, navýšení přídavků na děti, znovuzavedení proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, a tak bych mohl pokračovat. Jana Maláčová připravila jako jediná ministryně za posledních 20 let komplexní důchodovou reformu, která leží ve sněmovně a neprojednává se právě kvůli odporu hnutí ANO. To jsou fakta.

Jistoty sociálního státu, které dnes řada lidí považuje za automatické, mohou po těchto volbách skončit v propadlišti dějin, pokud se ANO dohodne s ODS na vládě. Uděláme vše pro to, abychom tomu zabránili.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Evropské volby ukázaly, že vůle něco měnit moc výrazně není

20:07 Adamec (ODS): Evropské volby ukázaly, že vůle něco měnit moc výrazně není

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…