Ministr Havlíček: Věřím, že DIAMO zvládne i druhou vlnu převzetí dolů

27.02.2021 9:20 | Zprávy

Útlum uhlí mění Moravskoslezský kraj, pomáhá s tím stát i samospráva. Utlumované doly přebírá DIAMO.

Ministr Havlíček: Věřím, že DIAMO zvládne i druhou vlnu převzetí dolů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček

Tento týden končí činnost doly ČSA a Darkov v Moravskoslezském kraji, na základě rozhodnutí vlády přechází 1. března z firmy OKD pod státní podnik DIAMO. Po začlenění části převzatých zaměstnanců začne nový odštěpný závod DARKOV naplno provádět v převzatých lokalitách přípravné nebo likvidační práce a sanačně-rekultivační práce. Zároveň bude ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Moravskoslezským krajem připravovat rozvojové projekty a nové využití důlních areálů.

„První etapu převodů dolů k 1. lednu se podařilo zvládnout bez problémů, přestože na přípravu moc času nebylo. Věřím, že státní podnik DIAMO zvládne i druhou vlnu převzetí dolů a všechny následné kroky,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Naším společným cílem je, aby proces převzetí a likvidace utlumovaných dolů proběhl s důrazem na bezpečnost, sociální klid, ochranu životního prostředí a rozvojové potřeby regionu.“

Státní podnik DIAMO podle smlouvy o koupi části závodu OKD, která byla podepsána 18. února, převezme s doly Darkov a ČSA i 1 749 zaměstnanců OKD. Z nich 1 252 absolvuje v první polovině března propouštěcí pohovory. Zaměstnanci budou mít možnost stejně jako při první vlně ukončit pracovní poměr dohodou nebo výpovědí. Výše odstupného se odvíjí od způsobu ukončení pracovního poměru a od počtu odpracovaných let. V případě ukončení pracovního poměru dohodou může zaměstnanec obdržet až 11násobek průměrného měsíčního výdělku, v případě výpovědi pouze maximálně 4násobek průměrného měsíčního výdělku.

Propuštění zaměstnanci mají nárok na státní příspěvek ke zmírnění sociálních dopadů útlumu hornictví, který prosadilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Pro horníky pracující pod zemí činí 8 000 korun měsíčně, pro ostatní 5 300 korun měsíčně. Podporu mohou dostávat až pět let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka.

Zbývajících 497 zaměstnanců z OKD začlení státní podnik do organizační struktury svého nového odštěpného závodu DARKOV (sídlícího na dole Darkov v Karviné). Ten bude mít celkem už 697 zaměstnanců, kteří zajistí útlumové a likvidační práce v dolech i na povrchu a další zahlazování následků hornické činnosti, včetně odvalů a odkališť. Činnosti v jednotlivých převzatých lokalitách se budou lišit podle stavu a stupně legislativního postupu, který musí předcházet zahájení likvidace hlavních důlních děl.

„Budeme také aktivně vyhledávat příležitosti k využití uzavíraných dolů a důlních areálů. Jedná se zejména o možnosti využití energetického potenciálu dolů a budování průmyslových zón. Začali jsme už spolupracovat s Moravskoslezským krajem i městy a obcemi na Karvinsku, abychom mohli sladit naše plány a povinnosti s regionálními rozvojovými zájmy a napomoci tak k úspěšné transformaci regionu,“ říká ředitel státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar.

Moravskoslezský kraj má jasnou vizi, jakým směrem by se mělo území po ukončení těžby proměnit. „Pohornická krajina Karvinska má na svých 62 kilometrech čtverečních obrovský potenciál. Celé území je potřeba řešit koncepčně tak, aby se území nyní připomínající krajinu duchů proměnilo v atraktivní lokalitu, která bude táhnout investory, ale také lidem nabídne zajímavé možnosti trávit zde volný čas. Proto vznikla Koncepce rozvoje pohornické krajiny Karvinska do roku 2030. Zkráceně POHO 2030. Věřím, že se nám tu ve spolupráci s partnery podaří vytvořit prosperující území s pestrým a udržitelným životem. Chceme, aby do roku 2030 byla pohornická krajina územím v pohybu, s novou energií, a to při maximálním využití chytrých řešení,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že se Moravskoslezský kraj také zabývá dopady, jaké bude v budoucnu mít úplné ukončení těžby i na subdodavatelské firmy, které jsou na OKD ekonomicky navázané. „Nechceme nechat tyto firmy a jejich zaměstnance na holičkách, proto vznikl krajský program TASK FORCE OKD, který má za cíl pomoci firmám vyrovnat se s útlumem a ukončením těžby uhlí v regionu tak, aby dál úspěšně fungovaly a dávaly lidem práci. Cestou je pomoc získat finanční prostředky na inovace a úpravu jejich programu.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): V Evropské unii patří čeští zákonodárci k těm významně lépe placeným

19:05 Fiala (SPD): V Evropské unii patří čeští zákonodárci k těm významně lépe placeným

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny 15. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostech, s…