Mírový plán podle USA zveřejněn. Jenže Evropa a Ukrajina dodala svůj

25.04.2025 19:58 | Monitoring

Donald Trump představil mírový plán na ukončení války na Ukrajině, který se stal základem diplomatických jednání mezi Spojenými státy, Evropou a Ukrajinou. Dokument obsahuje šestnáct bodů, jež odhalují americkou představu o příměří, budoucnosti ukrajinského území i bezpečnostních zárukách. Podle agentury Reuters, která měla k dispozici úplné znění návrhů, jde o nejucelenější pokus USA dosáhnout rychlého mírového řešení. Plán byl předložen v polovině dubna v Paříži americkým zmocněncem Stevem Witkoffem, a jeho klíčové body nyní zveřejňujeme v plném znění.

Mírový plán podle USA zveřejněn. Jenže Evropa a Ukrajina dodala svůj
Foto: Youtube
Popisek: Donald Trump

Ukrajinští a evropští představitelé se tento týden postavili proti některým návrhům USA na ukončení ruské války na Ukrajině a předložili vlastní protinávrhy k tématům od územních otázek po sankce, jak vyplývá z úplných textů návrhů, které získala agentura Reuters.

Soubory návrhů z jednání mezi americkými, evropskými a ukrajinskými představiteli v Paříži 17. dubna a v Londýně 23. dubna odhalily vnitřní fungování kyvadlové diplomacie –  tedy situace, kdy zprostředkovatel (např. prezident USA) cestuje mezi jednotlivými stranami konfliktu a předává jejich návrhy, protože mezi sebou přímo nekomunikují – která probíhá v době, kdy americký prezident Donald Trump usiluje o rychlé ukončení války.

Hlavní rozdíly mezi oběma texty se týkají pořadí, v jakém mají být řešeny otázky území, zrušení sankcí vůči Rusku, bezpečnostních záruk a velikosti ukrajinské armády.

Na některé neshody upozornily zdroje blízké jednání, ale v dokumentech, které agentura Reuters viděla, jsou poprvé uvedeny rozdíly v plném a jasném rozsahu.

V prvním textu se uvádí, že jeho „podmínky představují konečnou nabídku Spojených států oběma stranám“. Podle zdrojů blízkých rozhovorům obsahuje návrhy, které evropským představitelům v Paříži předložil Trumpův vyslanec Steve Witkoff a které byly předány Ukrajincům.

Americký ministr zahraničí Marco Rubio označil návrhy za „široký rámec“ pro identifikaci rozdílů mezi stranami, ačkoli americký viceprezident JD Vance později uvedl, že Spojené státy vydaly velmi jasný návrh oběma stranám a že je čas souhlasit, nebo Washington ukončí své mírové úsilí.

Druhý text vzešel tento týden z jednání mezi ukrajinskými a evropskými představiteli v Londýně a byl předán americké straně, uvedly zdroje.

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek uvedl, že dokument s návrhy, který vzešel ze středečních rozhovorů v Londýně, má nyní Trump na stole.

V pátek Witkoff přijel na jednání do Moskvy a setkal se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Tato diplomacie je nejkoncentrovanějším úsilím o zastavení bojů od prvních měsíců ruské invaze v únoru 2022. Ruské síly nyní ovládají téměř pětinu Ukrajiny.

Naproti tomu evropský a ukrajinský dokument odkládá podrobnou diskusi o území až na dobu po uzavření příměří a nezmiňuje se o uznání ruské kontroly nad jakýmkoli ukrajinským územím.

Napětí v otázce Krymu se projevilo tento týden, kdy Trump kritizoval Zelenského poté, co ukrajinský vůdce zopakoval, že Kyjev neuzná poloostrov jako ruský.

V rozhovoru pro časopis Time zveřejněném v pátek Trump uvedl, že „Krym zůstane Rusku“ a že „nemyslím si, že (Ukrajina) bude někdy schopna vstoupit do NATO“.

Pokud jde o dlouhodobou bezpečnost Ukrajiny, Witkoffův dokument uvádí, že Ukrajina bude mít „robustní bezpečnostní záruky“, přičemž garantem budou evropské a další spřátelené státy. Dokument neuvádí žádné další podrobnosti, ale říká, že Kyjev nebude usilovat o vstup do NATO.

Konkurenční dokument je konkrétnější a uvádí, že ukrajinské síly nebudou omezeny a spojenci Ukrajiny budou mít možnost umístit své vojenské síly na ukrajinském území, což by mohlo Moskvu popudit.

Navrhuje silné bezpečnostní záruky pro Kyjev, včetně těch od Spojených států, s „dohodou podobnou článku 5“, což je odkaz na klauzuli NATO o vzájemné obraně.

Pokud jde o ekonomická opatření, Witkoffovy návrhy uvádějí, že v rámci projednávané dohody budou zrušeny sankce uvalené na Rusko od jeho anexe Krymu v roce 2014.

V protinávrzích se uvádí, že „sankce USA uvalené na Rusko od roku 2014 mohou být předmětem postupného zmírňování po dosažení udržitelného míru“ a že mohou být znovu zavedeny, pokud Rusko poruší podmínky mírové dohody.

Evropský a ukrajinský dokument rovněž navrhuje, aby Ukrajina dostala finanční náhradu za škody způsobené ve válce z ruských aktiv v zahraničí, která byla zmrazena. Witkoffův text uvádí pouze to, že Ukrajina dostane finanční kompenzaci, aniž by uvedl zdroj peněz.

Kyjev i Moskva se snaží Trumpovi ukázat, že dělají pokroky na cestě k jeho cíli, kterým je rychlé uzavření mírové dohody, poté, co USA pohrozily, že se svého úsilí o mír vzdají.

Zelenskyj ve čtvrtek řekl, že rozhovory v Londýně nebyly snadné, ale byly „konstruktivní“.

Tři evropští diplomaté vyjádřili pro agenturu Reuters zklamání a uvedli, že si původně mysleli, že rozhovory v Paříži byly konstruktivní, což byl základ pro to, aby se na londýnských jednáních posunuli dál a pokračovali v upřesňování pozic, než se Witkoff vrátí do Moskvy.

V následujících dnech však podle nich sílil pocit, že na americké vyjednavače je vyvíjen nátlak, aby dosáhli pokroku v dohodě. To v nich prý vyvolalo obavy, že by Ukrajinci a Evropané mohli být zahnáni do kouta a dohodu uspěchat.

Londýnská schůzka byla podle diplomatů využita k tomu, aby byla sestavena evropská a ukrajinská protistrana, kterou měl americký zástupce Keith Kellogg odvézt do Washingtonu.

Rámcová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou přehledně:

Příměří

- Obě strany se zavazují k úplnému a bezpodmínečnému příměří ve vzduchu, na souši i na moři.

- Obě strany okamžitě zahájí jednání o technické implementaci příměří za účasti Spojených států a evropských zemí. Tato jednání probíhají paralelně s přípravou agendy a podmínek pro uzavření plné mírové dohody.

- Monitorování příměří pod vedením USA a s podporou třetích zemí.

- Rusko musí bezpodmínečně vrátit všechny deportované a nelegálně vysídlené ukrajinské děti. Výměna všech válečných zajatců (zásada „všichni za všechny“). Rusko musí propustit všechny civilní zajatce.

Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu

- Ukrajina dostává robustní bezpečnostní záruky, včetně těch od USA (dohoda podobná článku 5), zatímco mezi spojenci nepanuje shoda ohledně členství v NATO.

- Žádná omezení pro ukrajinské obranné síly.

- Garantujícími státy bude ad hoc skupina evropských zemí a ochotných mimoevropských zemí. Žádná omezení přítomnosti, výzbroje a operací spřátelených zahraničních sil na území Ukrajiny.

- Ukrajina usiluje o vstup do EU.

Území

- Spojené státy právně uznají ruskou svrchovanost nad Krymem.  

- USA zároveň fakticky uznají ruskou kontrolu nad Luhanskou oblastí.  

- Washington přizná faktickou ruskou správu nad částmi Záporožské, Doněcké a Chersonské oblasti.  

- Ukrajina znovu získá území v Charkovské oblasti.  

- Správu Záporožské jaderné elektrárny převezmou Spojené státy; elektrická energie bude rovnoměrně distribuována oběma stranám, včetně oblasti kolem Kachovské přehrady.  

- Ukrajině bude zajištěn nerušený přístup po řece Dněpr a možnost kontrolovat oblast Kinburnské kosy.

Hospodářská část dohody

- USA a Ukrajina uzavřou smlouvu o hospodářské spolupráci, která se bude týkat i surovin.  

- Ukrajina bude plně obnovena a dostane finanční kompenzaci za škody způsobené válkou.  

- Sankce zavedené proti Rusku od roku 2014 v důsledku konfliktu budou zrušeny.  

- Bude navázána širší hospodářská spolupráce mezi USA a Ruskem, zejména v oblasti energetiky a dalších klíčových průmyslových sektorů.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 24 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

15:30 Mladí voliči SPOLU v pražských médiích. Petr Holec varuje „zbytek země“

Předvolební průzkumy podle komentátora Petra Holce dokážou kromě volebních preferencí vysvětlit také…