Hlavním tématem společné diskuze 27. zasedání ministrů kultury Visegrádské skupiny bylo téma identity a vytváření společného obrazu zemí V4.
Společné setkání zahájili ministři slavnostním předáním Mezinárodní visegrádské ceny za rok 2015, kterou již v loňském roce získalo Muzeum umění Olomouc. Cenu za mimořádný přínos v kulturní spolupráci ve visegradském regionu převzal na slavnostním setkání v polské Gdyni ředitel MUO Michal Soukup.
Během dvoudenního zasedání se ministři kultury mimo jiné informovali o pokračování probíhajících společných projektů, například vzájemné spolupráci v oblasti památkové péče, živého umění, audiovize a digitalizace filmového dědictví.
Současně proběhla také některá bilaterální jednání. Ministři kultury ČR a Polska Daniel Herman a Piort Gliński podepsali nový polsko-český program kulturní spolupráce na léta 2017-2021. Program podporuje výměnu ve všech oblastech kulturní spolupráce: výměna odborníků, informací, spolupráce v oblasti literatury, muzejnictví, hudby, výstavní projekty apod.
Následující zasedání ministrů odpovědných za kulturu zemí V4 se bude konat v Maďarsku v roce 2018.
Z diskusního příspěvku Daniela Hermana: „Téma identity a společného dialogu je mi osobně velmi blízké, velmi úzce souvisí s našimi kořeny, naší historií. Během mého působení ve funkci ministra kultury jsem učinil kulturu připomínání jednou ze svých priorit především proto, že považuji znalost historie každého národa za pevnou součást jeho kultivace a utváření vlastní identity. Naše středoevropská identita je ale také nadčasová a jako taková nemůže být založena jen na minulosti. Vychází z naší touhy měnit přítomnost nebo z naší představy o budoucnosti. Naše země dostaly s příchodem svobody novou šanci. Chopme se jí proto s kreativitou a ukažme, že máme ambice vytvořit zajímavou budoucnost.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV