Usilujeme také o to, aby Silvestr 2024 byl poslední hlučnou oslavou příchodu Nového roku. Nejúspěšnější program Nová zelená úsporám oslavil 15 let podpory renovací domů a MŽP také připravilo druhou novelu vodního zákona, která má urychlit výstavbu protipovodňových opatření. Co dalšího se podařilo MŽP pro ochranu přírody a životního prostředí udělat?
„Rok 2024 byl pro Ministerstvo životního prostředí rokem konkrétních kroků, které měly přímý dopad na ochranu přírody a zajištění udržitelného rozvoje naší země. Prosadili jsme novely zákonů, které zajišťují vyšší ochranu vody a půdy, našich nejcennějších přírodních zdrojů. Přijali jsme významná opatření v oblasti hospodaření s odpady, pokračujeme v zavádění povinného zálohování nápojových obalů a sběru textilu. Tato opatření především chrání naše životní prostředí pro budoucí generace. A nadále pomáháme s renovacemi domů, s rozvojem obnovitelných zdrojů a s transformací energetiky. Na podzim jsme také oslavili 15 let programu Nová zelená úsporám, který pomáhá domácnostem snižovat náklady na energie a podpořil už 600 tisíc domácností, což je téměř třetina všech českých domácností,“ hodnotí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Ochrana zemědělské půdy je prioritou, chceme mít pestřejší a odolnější krajinu díky krajinným prvkům
Schválená novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF - ZDE) pomáhá ochránit nejcennější zemědělskou půdu před zábory pro výstavbu obchodů, skladů a běžných fotovoltaických elektráren a zároveň umožňuje souběžné využívání chmelnic, vinic a ovocných sadů pro výrobu elektřiny. Přenese také odpovědnost za stav krajiny na ty, kdo v ní hospodaří.
Díky novele nebudou muset zemědělci platit za vynětí půdy, pokud vysadí stromořadí, jednotlivé stromy nebo vytvoří remízky na zemědělské půdě. Zjednoduší se i výsadba stromů a keřů podél silnic a polních cest, nutná vzdálenost pro výsadbu se zkrátí na půl metru. „Připravili jsme dvě výzvy s 800 miliony korun (ZDE), určenými na projekty pro posílení ekologické stability krajiny – jde o tůně, mokřady, vodní nádrže, stromořadí, větrolamy, remízky a podobně. Tyto krajinné prvky kromě jiného navracejí do zemědělské krajiny ptáky, opylovače a další živočichy a zmírňují negativní dopady klimatických změn na přírodu,“ říká ministr Hladík.
Větší ochrana řek a lepší zvládání havárií
V červenci vešla v účinnost “havarijní” novela vodního zákona, která zavedla digitální registr výpustí a kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod. „Novela nejen usnadňuje zvládání havárií, ale zaměřuje se i na účinnou prevenci. Registr výpustí výrazně ulehčí určení původce havárie a novela zvyšuje až pětinásobně sankce za znečištění povrchových vod," konstatuje ministr.
Přípravou Ústavní ochrany vody (ZDE), kterou se teď zabývají poslanci, pak doplňuje ministerstvo mozaiku legislativních záruk, zaměřených na šetrné využívání vody nejen jako strategické suroviny. „Vodu potřebuje k životu každý člověk, zvířata i rostliny. Bez vody není života,“ dodává ministr.
Včas jsme varovali před povodněmi, pomohli se škodami domácnostem a připravili další novelu vodního zákona
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV