„Výkupní ceny mléka a vepřového masa jsou velmi nízké a zemědělci se již dlouho pohybují pod výrobními náklady, proto jsme požádali, aby se touto situací zabývala Evropská unie na nejvyšší politické úrovni. Tento bod jsme jako Česká republika navrhli zařadit na zítřejší jednání a je mimořádný úspěch, že se nám to podařilo prosadit. Dnes zaznělo, že v červenci na jednání Evropské rady konečně dostaneme konkrétní návrhy dalších kroků k řešení krize. Zemědělci neodkladně potřebují mimořádnou finanční kompenzaci, aby měli k dispozici hotovost, která jim umožní dál zůstat v oboru,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
V Lucemburku bude zítra o krizi v sektoru mléka a vepřového jednat český premiér Bohuslav Sobotka se svými partnery z ostatních států EU.
„Podle našeho návrhu by producenti mléka a vepřového, kteří se dobrovolně zavážou, že v příštích měsících nebudou zvyšovat svoji produkci, měli dostat podporu z unijních prostředků. Tím by se stabilizoval sektor vepřového a mléka, vyrovnala by se nabídka a poptávka a také by byla příležitost najít nové trhy mimo Evropskou unii. I o tom se bude zítra jednat v Lucemburku,“ řekl ministr Jurečka.
Chovatelé prasat a dojnic již dostali mimořádné náhrady, o kterých loni na podzim rozhodla EU. České republice přidělila přibližně 300 milionů korun. Ministerstvo zemědělství podporu doplnilo stejnou částkou z vlastních zdrojů. Zemědělcům už vyplatilo jako mimořádnou kompenzaci za nižší výkupní ceny mléka a vepřového masa 600 milionů korun.
Ministr Jurečka oceňuje dosavadní aktivity Evropské komise, ale současný vývoj podle něj ukazuje, že navzdory opatřením na evropské i národní úrovni je situace v sektorech mléka a vepřového masa stále kritická.
„Přes všechna opatření, která Evropská komise dosud přijala, ceny mléka a vepřového stále klesají. Podle našeho názoru by Komise měla hledat další finanční prostředky, aby pomohla evropským chovatelům, zintenzivnila propagaci spotřeby mléka a vepřového masa nebo zlepšila mezinárodní obchod s těmito produkty,“ uvedl Jurečka.
Ministři jednali například také o ekologické produkci a jejich kontrolách. Česká republika chce přísnější pravidla pro odebrání certifikátu bio, pokud se v produktu najde zvýšené množství nepovolených látek. Zrušení certifikátu by mělo následovat i v případech, když se zemědělci neprokáže vědomá nebo úmyslná kontaminace bioproduktů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Kdo řídí Prahu?
Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...
Další články z rubriky
9:15 Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi
Vláda Petra Fialy zase sestavila výrazně schodkový rozpočet. Schodek 230 miliard korun v situaci, kd…
- 23:08 Svárovská (Zelení): Zelení jsou strana tradičních hodnot
- 21:03 Udženija (ODS): Organizace Baobab poskytuje sociální služby pro duševně nemocné
- 20:07 Šitina (SPD): Zákon o kybernetické bezpečnosti - Bezpečnost dodavatelských řetězců?
- 20:07 Hlaváček (STAN): Geotermální energii z metra využijeme k vytápění a chlazení budov na Nových Dvorech
- 19:05 Senátor Hraba: Evropa potřebuje dostat „facku“