„Řada ovocnářských podniků na kompenzace při limitu 50 procent nedosáhne, ale přesto jim stále hrozí existenční problémy. Konzultovali jsme to s Ovocnářskou unií ČR a nakonec rozhodli, že limit pro žádosti snížíme,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Nově budou moci o kompenzaci požádat i podniky, které kvůli silným mrazům v dubnu 2016 přišly o nejméně 30 procent svých obvyklých tržeb v porovnání s průměrem předchozích tří let (nebo tříletého průměru založeného na období předcházejících pěti let, přičemž nejvyšší a nejnižší hodnota roční produkce se z výpočtu vyloučí).
Pěstitelé jablek a hrušek budou moci žádosti podávat od 3. do 13. dubna. Pěstitelé letních druhů ovoce, tedy broskví, meruněk, třešní, višní, švestek, rybízu a jahod, kteří přišli o nejméně 50 procent obvyklých tržeb, své žádosti podávali již na podzim. Přes padesát, přesně 56, žadatelů si požádalo o přibližně 14 milionů korun.
„Po změně podmínek budou mít nárok na kompenzaci i ti pěstitelé letního ovoce, kteří přišli nejméně o 30 procent tržeb. Termín pro podávání žádostí je stanovený od 19. do 30. června, dodatečně ji mohou podat i ti pěstitelé letního ovoce, kteří to na podzim nestihli,“ uvedl ministr Jurečka.
MZe má celkem na kompenzace připraveno 133 milionů korun. Pěstitelé, kteří přišli nejméně o 75 procent obvyklých tržeb, dostanou podporu ve výši 25 procent normativních nákladů, ostatní žadatelé 15 procent nákladů. V případě, že by součet oprávněných žádostí přesáhl alokovanou částku, budou sazby na kompenzace poměrně sníženy.
Celkové ztráty na tržbách ovocnářů za zničené ovoce jarními mrazy v roce 2016 jsou dle odhadu Ovocnářské unie ČR přibližně 394 mil. Kč.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV