Ministr Kulhánek: Nemůžeme přihlížet, jak nelegální těžba ohrožuje přístup občanů k pitné vodě

09.11.2021 21:09 | Tisková zpráva

V úterý 9. listopadu 2021 proběhlo v Lucemburku u Soudního dvora EU ústní jednání v hlavním řízení k o žalobě ČR proti Polsku v souvislosti s těžbou hnědého uhlí v dole Turów.

Ministr Kulhánek: Nemůžeme přihlížet, jak nelegální těžba ohrožuje přístup občanů k pitné vodě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek

Českou republiku zastupoval vládní zmocněnec a náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek. Cílem žaloby ČR je přimět Polsko k řešení negativních dopadů těžby na české území a české občany.

Dnešnímu řízení jednání předcházela série kroků, kterými se Česká republika rozhodla reagovat na dramaticky se zhoršující situaci v okolí dolu do doby, než Soudní dvůr EU rozhodne o samotné žalobě. Již v únoru 2021 podala Česká republika žádost o předběžné opatření. Soudní dvůr EU v té souvislosti rozhodl, že těžba musí být okamžitě pozastavena. Polsko ovšem tento postup nerespektovalo, a ČR proto zažádala o penále, které následně soud Polsku udělil.

„Vzhledem k našim velmi dobrým vztahům s Polskem mě netěší, že celá věc došla až k Soudnímu dvoru EU. Nemůžeme ale přihlížet tomu, jak nelegální těžba ohrožuje přístup českých občanů k pitné vodě. ČR měla vůli dohodnout se mimosoudně, to se bohužel nepodařilo,“ řekl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

„I přes současnou situaci jsem ale přesvědčen, že česko-polské vztahy nelze omezovat jen na otázku Turówa. Rozšíření dolu v Turówě není otázkou politickou, ale odbornou a technickou,“ dodal šéf české diplomacie.

ČR dnes prostřednictvím vládního zmocněnce Martina Smolka vysvětlila, v čem spatřuje porušení unijního práva ze strany Polska při rozhodování o povolení další těžby od 1. května 2020.

„V dole Turów probíhá k dnešnímu dni již 18 měsíců ilegální těžba. Navíc od 20. května probíhá tato těžba, ačkoli ji předběžné opatření Soudního dvoru EU zakazuje. Stále jsme připraveni žalobu stáhnout a vyrovnat věc mimosoudně, nicméně Polsko nám dodnes nebylo schopné předložit podmínky, které by garantovaly jak ochranu životního prostředí, tak bezpečný přístup českých občanů k pitné vodě,“ shrnul důvody žaloby Martin Smolek.

Rozsudek Soudního dvora EU lze očekávat přibližně za pět měsíců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: ČR je připravena předávat zkušenosti s rozvojem jaderné energetiky Srbsku

11:17 Premiér Fiala: ČR je připravena předávat zkušenosti s rozvojem jaderné energetiky Srbsku

O hospodářské spolupráci a navýšení českých investic v Srbsku jednal ve středu 6. listopadu 2024 v B…