Po dvouleté přestávce cestovní kanceláře očekávají enormní zájem českých občanů o cestování. „Jsem rád, že se po dvou letech turistického útlumu vrací čeští i zahraniční turisté k cestování. Ministerstvo zahraničních věcí i naše zastupitelské úřady budou dělat maximum pro to, abychom zajistili plnou konzulární podporu,“ řekl ministr Lipavský.
Cestování do zahraničí s sebou přináší i rizika a komplikace, do jejichž řešení jsou většinou zapojeny jak naše zastupitelské úřady v zahraničí, tak naši partneři z dalších resortů a řad asociací či svazů. Právě tato schůzka by měla najít další cesty pro zkvalitnění vzájemné spolupráce, která je v mnoha ohledech velmi kvalitní a profesionální.
„Jako tradičně se začátkem letní sezóny zřizujeme čtyři konzulární jednatelství. V chorvatské Rijece, Splitu a v bulharském Burgasu a španělské Barceloně. To by mělo občanům ulehčit cestování a řešení případných problémů, které v těchto populárních destinacích můžou nastat,“ uvedl náměstek Smolek.
Dále informoval o informačním centru, kde se občané mohou před cestou informovat na podmínky v místě destinace, které zahájilo činnost na počátku kovidové epidemie a od té doby neustále rozvíjí svou činnost. Aktuální podmínky v zahraničí jsou také dostupné na webu MZV ČR a příslušných zastupitelských úřadech.
Prezident Asociace českých cestovních kanceláři a agentur, Roman Škrabánek upozornil na nejčastější incidenty českých cestovatelů. Uvedl, že „situace se po covidové pauze stabilizovala a Češi opět začínají mít zájem o cestování. Je ale třeba je stále upozorňovat na to, že je třeba respektovat místní kulturní zvyklosti a předcházet tak zbytečným problémům.“
Ve vízové agendě došlo k obnovení činnosti vízových úseků zastupitelských úřadů. Od 9. dubna, kdy Ministerstvo zdravotnictví zrušilo Ochranné opatření, mohou cizí státní příslušníci do ČR vstupovat neomezeně. Vzhledem k současné situaci na Ukrajině a neudělování víz občanům Ruska a Běloruska a s přetrvávající izolací Číny v důsledku COVIDu nelze nicméně očekávat, že se statistiky krátkodobých víz letos vrátí do původních počtů. MZV ČR se ale bude snažit, aby naše zastupitelské úřady v jiných zemích zpracovávaly maximální počty žádostí.
V destinacích s vysokou poptávkou po schengenských vízech se i nadále využívá tzv. outsourcing, kdy vízové centrum žádosti přijímá a postupuje zastupitelskému úřadu ke zpracování a rozhodnutí. To šetří administrativní zátěž a současně rozšiřuje síť míst pro podání žádostí, což je užitečné hlavně ve velkých zemích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV