Ministr Metnar: Postup USA jsme podpořili, nechceme ale nové závody ve zbrojení

15.02.2019 19:34 | Zprávy

Ve dnech 13. až 14. února se ministr obrany Lubomír Metnar zúčastnil zasedání ministrů obrany zemí NATO v Bruselu. Mezi hlavní témata patřil zánik smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (smlouva INF) a situace v Afghánistánu.

Ministr Metnar: Postup USA jsme podpořili, nechceme ale nové závody ve zbrojení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Lubomír Metnar

Smlouvu INF Ruská federace dlouhodobě porušovala vývojem a rozmísťováním zakázaného typu střel, což vedlo USA k rozhodnutí nerespektovanou smlouvu vypovědět. „Postup USA jsme podpořili. Nechceme ale nové závody ve zbrojení, musíme společně hledat nová řešení pro odzbrojení,” uvedl ministr Metnar.

Mírová jednání

Ohledně budoucnosti mise Resolute Support v Afghánistánu jsou země NATO jednotné. Vše závisí na pokroku probíhajících mírových jednání. „Společně jsme přišli, společně odejdeme. Z úst amerického ministra Shanahana nezaznělo nic, co by naznačovalo předčasné stažení jejich sil. Pokud ke snižování dojde, tak na základě dohody mezi spojenci. Čeští vojáci plní dál úkoly v souladu se schváleným mandátem,” shrnul Lubomír Metnar.

Ministři také schválili další balík opatření, které posílí schopnost NATO ubránit své členy a odradit jakékoli protivníky od případného útoku. Nejdůležitější z nich je Iniciativa připravenosti sil, tzv. 4x30. Jejím cílem je posílit schopnost rychlé alianční reakce v krizové situaci. NATO bude mít k dispozici nejpozději do 30 dnů od politického rozhodnutí 30 pozemních praporů, 30 bojových letek a 30 bojových plavidel.

Bezpečnostní riziko

Během jednání byla pozornost věnována i Číně. Té je třeba podle řady spojenců věnovat větší pozornost, protože představuje bezpečnostní riziko zejména v oblasti informační a komunikační infrastruktury, včetně budování sítí 5G.

Nad rámec ministeriády se uskutečnila i schůzka deseti zemí zapojených pod kanadským velením do Posílené předsunuté přítomnosti (eFP) v Lotyšsku. „Naši vojáci působící v Pobaltí (pozn. 55 v Lotyšsku, 230 v Litvě) odvádějí skvělou práci. Letos na podzim navíc převezmeme s gripeny odpovědnost za ochranu vzdušného prostoru našich baltských spojenců,” uzavřel ministr obrany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…