Ministr Petříček: Naši absolventi se mohou pustit také do dobrodružství v Bruselu

28.10.2020 22:24 | Zprávy

Ministerstvo zahraničních věcí láká talentované Čechy do služeb unijních institucí.

Ministr Petříček: Naši absolventi se mohou pustit také do dobrodružství v Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Česká republika má v současnosti v institucích EU méně pracovníků, než by podle počtu obyvatel mít měla. Ministerstvo zahraničních věcí se proto rozhodlo rozšiřovat povědomí o pracovních příležitostech v institucích Evropské unie. Ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a Úřadem vlády startuje kampaň, jejímž cílem je zatraktivnit nabízené možnosti zaměstnání zejména pro nadějné Čechy z řad absolventů.

„V Česku je bohužel rozšířen názor, že EU a Brusel jsou pouze pro právníky, nebo absolventy humanitních studií. Opak je pravdou. Možnost zaměstnání je i pro odborníky z oblasti ICT, biochemiky, farmaceuty, environmentalisty... Zkrátka rozmanité profese, nikoliv jen pro absolventy sociálních studií, politology, či právníky,“ vysvětluje ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Česká republika je v současnosti v institucích EU nedostatečně zastoupena. S ohledem na počet obyvatel by ČR měla v institucích EU mít 2,1 % zaměstnanců. Česko však podává do Unie pouhé 1 % přihlášek. Celkově pracuje v EU institucích okolo 1000 Čechů: 550 v Evropské komisi, 190 v Evropském parlamentu, 90 v Generálním sekretariátu Evropské rady.50 Čechů pak pracuje v Evropské službě vnější akce, 33 v Evropském účetním dvoře, ve Výboru regionů 16 a v Evropském hospodářském a sociálním výboru pak 15 krajanů.

„Situace je ještě horší v oblasti manažerských pozic. V současnosti ČR nemá žádného generálního ředitele, žádného managing director a jen jednu ředitelku. Zato má Česko dva evropské velvyslance. Lucii Samcovou, která EU reprezentuje na Islandu, a Tomáše Szunyoga, jenž působí v Kosovu,“ říká zvláštní zmocněnkyně ministra zahraničí pro podporu Čechů v institucích Jana Hybášková.

I z důvodu chystaného předsednictví ČR v Evropské radě v roce 2022 je posílení Čechů v unijních institucích pro MZV prioritou. Proto organizuje také řadu bezplatných školení pro všechny typy testování přijímací agentury EU (EPSO) či aktivity „mladých velvyslanců EU“ Careers Ambassadors, v rámci které vysokoškolští studenti rozšiřují povědomí o možnostech zaměstnání v unijních institucích na svých alma mater. Zintenzivnila se také příprava kandidátů ke vstupu do Evropské služby vnější akce (ESVA) atd. To vše v souladu s vládní Strategií podpory Čechů v institucích.

„V rámci další motivace jsme natočili s našimi partnery video, které má absolventům ukázat, že po škole nemusí lovit práci jen v českém rybníčku, ale naopak se mohou pustit do dobrodružství v Bruselu, kde je čeká nejen zajímavé ohodnocení, ale i řada mezinárodních kontaktů a nezanedbatelná praxe. Sám mám s prací v EU zkušenosti a mohu tento profesní krok jen doporučit,“ dodal šéf české diplomacie, který několik let pracoval v Bruselu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Digitální systém zaměstnanosti běží přesně tak, jak má

22:31 Ministr Jurečka: Digitální systém zaměstnanosti běží přesně tak, jak má

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Digitálnímu systému zaměstnanosti.