Celkem by mělo v Iráku působit do 30 osob od konce roku 2016 do konce roku 2018.
„Úkolem polního chirurgického týmu bude léčení zraněných iráckých a koaličních vojáků, instruktoři výcviku, o jejichž vyslání dále jednáme, se budou podílet na přípravě vybraných specialistů iráckých bezpečnostních sil,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.
„Český polní chirurgický tým v počtu do 17 osob bude dle plánu včleněn do sestavy americké polní nemocnice. Jedná se o tři lékaře chirurgy a anesteziology, střední zdravotnický personál a několik dalších odborníků pro přímé organizační a logistické zajištění,“ upřesnil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář. V případě instruktorů armáda zvažuje možnosti vyslání ženijních specialistů na oblast ochrany proti improvizovaným výbušným zařízením, kteří by se mohli přímo v Iráku podílet na dalším výcviku iráckých kolegů. „Půjde tedy o nasazení bez jakéhokoli přímého zapojení do bojové činnosti,“ potvrdil Bečvář.
Po zahájení činnosti Leteckého poradního týmu, který cvičí irácké piloty a technický personál na iráckých letounech L-159 české provenience v létě 2016, představuje vyslání polního chirurgického týmu a instruktorů další konkrétní aktivitu resortu obrany přímo v Iráku zaměřenou na podporu boje proti tzv. Islámskému státu.
„Tyto aktivity přispívají ke snížení motivace místního obyvatelstva k migraci a snížení rizika pronikání islamistických bojovníků do Evropy. Česká republika tak napomáhá stabilizovat situaci v regionu a současně je schválené vyslání vojáků do Iráku tím nejlepším, co můžeme zprostředkovaně udělat i pro naši bezpečnost v ČR," doplnil ministr Stropnický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV