Cílem je nastavit takové parametry, které berou v potaz národní podmínky a odpovídají fondu budov v Česku. Pracují na tom expertní skupiny složené z odborníků z MPO a dalších resortů, specialistů z praxe, včetně hospodářských a sociálních partnerů a energetických specialistů. V tuto chvíli na MPO také probíhá analýza, jejímž cílem je zajistit detailní informace o stavu fondu budov v Česku.
„Implementace bude provedena s ohledem naše podmínky a stávající fond budov. A to tak, aby se nejednalo o nesmyslná a nesplnitelná opatření, která by zatěžovala domácnosti a firmy,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Snižování energetické náročnosti budov snižuje domácnostem a firmám výdaje za energie a zvyšuje komfort bydlení. Proto se zaměříme zejména na podporu prostřednictvím podpůrných programů a kvalitního poradenství.“
Skupiny jsou pod vedením MPO v tuto chvíli dvě – jedna se zabývá dobíjecí infrastrukturou pro elektromobilitu v budovách a jedna řeší bezemisní standard budovy. S ohledem na rozsáhlost témat, které EPBD pokrývá, budou skupiny postupně přibývat. Další skupiny, které budou ustaveny, budou řešit témata jako příprava Strategie renovací budov nebo příprava nové databáze „DEN“. Tato databáze bude zásadním krokem k přehlednému a centralizovanému získávání a práci s daty o energetické náročnosti budov. Skupina by měla sloužit ke koordinaci jednotlivých potřeb státní správy a sektoru. Na implementaci směrnice má MPO od vstupu platnosti směrnice dva roky, tedy do května 2026.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV