Ministr Zaorálek: Projekt Východního partnerství je pro nás cenný a jsme odhodláni v něm pokračovat

07.05.2016 22:47 | Zprávy

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek 4. května 2016 hostil v Černínském paláci pod záštitou českého předsednictví Visegrádské skupiny jednání ministrů zahraničních věcí V4 a šesti zemí Východního partnerství: Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavské republiky a Ukrajiny. Setkání v Praze se rovněž zúčastnil komisař pro Evropskou sousedskou politiku a vyjednávání o rozšíření Johannes Hahn, zástupkyně generálního tajemníka Evropské služby pro vnější činnost Helga Schmid a zástupci Švédska, Nizozemska a Německa.

Ministr Zaorálek: Projekt Východního partnerství je pro nás cenný a jsme odhodláni v něm pokračovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Letošní jednání se zaměřilo na plnění závazků ze summitu Východního partnerství v Rize v roce 2015. Účastníci diskutovali o stavu plnění závazků, potřebách zemí Východního partnerství, možnostech partnerů a jejich očekávání. Proběhla rovněž výměna názorů na současný vývoj v regionu východní Evropy. Účastníci potvrdili zájem dále spolupracovat na společném projektu Východního partnerství a rozvíjet jej. „Projekt je pro nás cenný a jsme odhodláni v něm pokračovat,“ uvedl v této souvislosti ministr Zaorálek.

Datum jednání bylo vybráno tak, aby účastníci mohli poskytnout impulzy pro nadcházející setkání ministrů zahraničních věcí všech členských zemí EU a zemí Východního partnerství, které proběhne koncem května 2016 v Bruselu. Kromě toho umožnilo účastníkům vyměnit si názory na možná témata příštího summitu EU se zeměmi Východního partnerství, který se uskuteční v roce 2017.

Česká republika poskytuje pomoc zemím Východního partnerství při naplňování závazků prostřednictvím bilaterálních projektů, Mezinárodního visegrádského fondu i rozvojové pomoci a transformační spolupráce. „Těší mě pokrok Gruzie, Moldavska a Ukrajiny při plnění Asociačních dohod a zároveň vítám, že se nám daří přizpůsobit nabídku rozvoje spolupráce s Arménií, Ázerbájdžánem a Běloruskem jejich potřebám,“ sdělil šéf české diplomacie.

Projekt Východního partnerství byl zahájen v Praze v roce 2009 během českého předsednictví EU. Předsednická země V4 již tradičně na jaře organizuje setkání ministrů zahraničních věcí V4 a Východního partnerství.

Ministři zemí V4 na závěr přijali Společné prohlášení zemí V4 o Východním partnerství.

V4 a Východní partnerství - tisková konference

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Ústavní stížnost proti rozmístění amerických raket

18:12 Kavij (KSČM): Ústavní stížnost proti rozmístění amerických raket

O protiválečných aktivitách v členských státech NATO naše mainstreamová média včetně veřejnoprávn…