Přeji dobré odpoledne, vážený pane předsedající, vážené senátorky, vážení senátoři, krátce uvedu tento návrh zákona, který byl dlouho očekáván a který nám teď komplikuje ústava.
Vláda 3. prosince 2018 schválila návrh zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, ve znění pozdějších předpisů, a předložila jej 20. prosince 2018 do Poslanecké sněmovny k projednání. Ta jej projednala 7. července 2021 a 26. července jej postoupila Senátu.
Důvod předložení této novely, tím je realizován jeden ze závazků vlády obsažený v jejím programovém prohlášení, jehož cílem je rozšířit dosavadní omezený rozsah kontrolní působnosti NKÚ. A to především na území samosprávné celky, některé další veřejnoprávní právnické osoby a veřejně vlastněné obchodní společnosti.
Navržené rozšíření odpovídá Lymské deklarace, přijaté Mezinárodní organizací kontrolních úřadů. Rozšíření kontrolní působnosti NKÚ má významně posílit jednu z priorit vlády, a to snížení schodku státního rozpočtu podstatně v posledním období navýšeného v důsledku opatření, přijatých zejména v souvislosti nutnými výdaji na řešení krize v důsledku pandemie covid-19.
Předpokladem dosažení tohoto cíle je celkově hospodárné nakládání se všemi veřejnými prostředky, k němuž má možnost NKÚ prověřovat hospodaření. V tomto směru navazuje vláda předloženým návrhem novely zákona o NKÚ o obdobné snahy vlád předchozích, jakož i poslanců, kdy v 6. volebním období Poslanecké sněmovny byly rozšiřovány návrhy kontrolní působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu. Celkem to bylo třikrát a v 7. volebním období dvakrát.
Nutným předpokladem pro přijetí předloženého návrhu zákona je souběžné schválení rozšíření ústavní úpravy v rozsahu kontrolní působnosti NKÚ. V tomto směru vládní návrh novely zákony o NKÚ navazuje na poslanecký návrh novely ústavy, což je sněmovní tisk č. 229 a senátní tisk č. 205.
Obecně k tomu návrhu. Návrh je předkládán jako věcně související právní předpis k poslaneckému návrhu novely ústavy, který byl již Senátu předložen. Jehož účelem je rozšířit omezený ústavní rozsah kontrolní působnosti NKÚ. Kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu má podle návrhu nově podléhat vedle hospodaření s majetkem též hospodaření s dalšími veřejnými prostředky, kde půjde např. o hospodaření veřejných institucí, jako je Česká televize, Český rozhlas, dále hospodaření s prostředky poskytnutými vedle státního rozpočtu i z dalších veřejných rozpočtů, hospodaření právnických osob většinově vlastněných nebo ovládaných státem nebo územním samosprávným celkem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.