Ministryně Dostálová: Pravidlo n+3 jsme splnili u všech programů už třetí rok po sobě

14.09.2020 18:13 | Zprávy

Všechny české operační programy splnily za letošní rok důležité pravidlo n+3, a nemusejí tak vracet peníze zpět do evropského rozpočtu. Podle tohoto pravidla mají členské státy povinnost do tří let vyčerpat dotace, přidělené v daném roce - to znamená, že se již Česku podařilo vyčerpat celou alokaci z let 2014 až 2017 ke konci srpna 2020.

Ministryně Dostálová: Pravidlo n+3 jsme splnili u všech programů už třetí rok po sobě
Foto: Screen ČT OVM
Popisek: Ministryně Dostálová v Otázkách Václava Moravce

„Veškeré peníze zůstanou v České republice a budou využité na rozvoj naší země. Pravidlo n+3 jsme splnili u všech programů už třetí rok po sobě, což ukazuje, že se nám fondy EU nadále daří čerpat úspěšně,“ sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „V dodržení pravidla si nejlépe vedl Program rozvoje venkova následovaný Operačním programem Zaměstnanost,“ dodala ministryně.

Česká republika má v programovém období 2014–2020 k dispozici až 624 miliard korun. Jen za rok 2020 bylo ke konci srpna příjemcům proplaceno 68,0 miliard korun a Evropská komise byla požádána o proplacení téměř 64 miliard korun. Navíc se schválilo přes 53 tisíc nových projektů (z toho téměř 46 tisíc v Programu rozvoje venkova) za dalších 73,4 miliard korun. Peníze ze současného období 2014-2020 je možné čerpat až do konce roku 2023.

Pravidlo n+3 ovlivňuje časovou způsobilost výdajů. V praxi to znamená, že například finanční prostředky alokované pro členský stát pro rok 2017, musí být reálně vyčerpány nejpozději do tří let - tj. do konce roku 2020. Toto pravidlo je klíčové pro přípustnou dobu realizace projektu a jeho finanční vypořádání. Rok 2020 byl třetím rokem, kdy na úrovni všech programů muselo dojít ke splnění pravidla n+3.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová (SOCDEM): Propad reálných mezd o 10 procent, největší zchudnutí za posledních 25 let

7:04 Maláčová (SOCDEM): Propad reálných mezd o 10 procent, největší zchudnutí za posledních 25 let

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k chudnutí ČR.