„Poctivě pracovat se musí vyplatit. Snažíme se proto postupně zvyšovat minimální mzdu tak, aby se její úroveň přiblížila 40 procentům průměrné mzdy,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Minimální mzda tak bude lépe plnit svoji ochrannou, ale i motivační funkci. Naposledy se zvyšovala v srpnu 2013, v letech 2007 až 2012 nebyla zvyšována vůbec. Nově tak bude minimální mzda 55 Kč pro zaměstnance odměňované hodinovou mzdou a pro zaměstnance odměňované měsíční mzdou 9 200 Kč. V obou případech se předpokládá čtyřicetihodinová týdenní pracovní doba. Sazba minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem při jejich omezeném pracovním uplatnění se nemění.
Nadále tak činí 48,10 Kč za hodinu nebo 8 000 Kč za měsíc při stanovené týdenní pracovní době (tj. 40 hodin/týden). Nové letáky jsou pro zájemce zdarma k dispozici na všech krajských pobočkách Úřadu práce, oblastních inspektorátech práce, finančních či krajských úřadech. Vyzvednout je lze také na České správě sociálního zabezpečení či Státním úřadu inspekce práce. Leták je dostupný také na internetových stránkách MPSV, k dispozici je i v tištěné podobě v nákladu 24 tisíc kusů.
Historie minimální mzdy
Minimální mzda má ve světě víc než stoletou historii. Česká republika patří k prvním zemím Evropy, kde se začala používat, a to od roku 1919, pro některé velmi málo placené profese. V době socialistického Československa byla spojována s prvními tarifními třídami mzdových stupnic. V letech 1950 a 1964 byly ratifikovány dvě základní úmluvy Mezinárodní organizace práce týkající se minimálních mezd (Úmluva č. 26 o způsobech stanovení minimálních mezd a Úmluva č. 99 o metodách stanovení minimálních mezd). Obě byly po rozdělení Československa ratifikovány i ČR. Závazná zákonná úprava minimální mzdy byla u nás zavedena od roku 1991.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.