Ministryně Marksová se zúčastnila zasedání Rady EPSCO v Bruselu

09.12.2016 15:12 | Zprávy

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová ve čtvrtek jednala v Bruselu, kde se zúčastnila zasedání Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (Rada EPSCO). Hovořilo se zejména o připravovaném evropském pilíři sociálních práv, který by měl doplnit hospodářskou integraci eurozóny o zajištění zaměstnaneckých a sociáních práv, dovedností a kvalifikací a vést ke snižování nerovností.

Ministryně Marksová se zúčastnila zasedání Rady EPSCO  v Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

K pilíři nyní probíhá veřejná konzultace a jeho podoba bude představena počátkem roku 2017. „Pilíř, který je určen primárně pro země eurozóny, by měl být otevřen pro všechny členské státy a neměl by vést k vytváření překážek na volném trhu. Pro sbližování sociálních práv je zásadní posilovat hospodářskou a sociální soudržnost členských států a podporovat důstojné pracovní a životní podmínky. Situace, kdy stejná firma platí výrazně nižší mzdy v nových členských zemích ve srovnání s těmi starými, je neudržitelná,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.

Rada rovněž vzala na vědomí zprávu slovenského předsednictví o postupu při projednávání revize směrnice o vysílání pracovníků, která mění pravidla pro odměňování pracovníků vyslaných na území jiného členského státu v rámci poskytování služeb. Návrh v květnu 2016 odmítlo 11 národních parlamentů a spustilo proces tzv. žluté karty. Evropská komise však námitky odmítla a Rada v projednávání návrhu pokračuje. Dosud se však nepodařilo nalézt shodu nad podobou revize. Problémem je zejména ustanovení o rovném odměňování, které podle některých členských států (včetně ČR) omezí volný pohyb služeb v rámci jednotného trhu EU a bude mít významné negativní dopady zejména na malé a střední podniky v zemích s nižšími mzdami. Návrh Komise přitom neřeší hlavní problémy spojené s vysíláním pracovníků, jako jsou nelegální práce, falešná samostatná vý dělečná činnost a fingované společnosti (letter box společnosti) zakládané zahraničními firmami v zemích s nižšími mzdami za účelem najímání pracovníků a vysílání k sobě do svých zemí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): Na antimonopolním úřadu bují „Mlsnokracie“

8:04 Bartoš (Piráti): Na antimonopolním úřadu bují „Mlsnokracie“

Antimonopolní úřad má ze zákona bdít nad férovostí hospodářské soutěže, je tudíž nezastupitelný. A b…