Dle odůvodnění tribunálu společnost Pawlowski AG především nemohla legitimně očekávat, že její pozemky budou změněny na stavební pozemky. Dle tribunálu je změna územního plánu demokratickým procesem, který na svém konci dále vyžaduje schválení politickým orgánem obce, v tomto případě Zastupitelstvem hl. m. Prahy. Na tento proces dále navazuje lhůta k napadení přijaté změny územního plánu před národními soudy. Dle posouzení tribunálu developer nemohl ve světle těchto skutečností nabýt legitimních očekávání, že jím držené pozemky budou změněny na pozemky stavební. Českou republiku v řízení zastupovala advokátní kancelář Dechert (Paris) v těsné spolupráci s právníky Ministerstva financí.
„Jedná se o další mezinárodní úspěch v dlouhé řadě vítězství České republiky v investičních arbitrážích. Dnešní výsledek jen opětovně potvrdil, že odborníci a právníci Ministerstva financí dlouhodobě odvádějí svoji práci na vysoké profesionální úrovni. Jen letos se nám tak podařilo uhájit státnímu rozpočtu celkem 7,4 miliardy korun,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Společnost Pawlowski AG mezi roky 2007 a 2008 zakoupila zemědělské a lesní pozemky na území městské části Praha-Benice s cílem vybudovat rozsáhlý developerský projekt. Z důvodu neúměrně rostoucího rozsahu plánované výstavby se dotčená městská část rozhodla proti záměru společnosti Pawlowski AG bránit a žalobou napadla změnu územního plánu, kterou developerský projekt potřeboval ke své realizaci. Změna územního plánu byla následně soudem pravomocně zrušena pro nesoulad s požadavky zákona. Bez podpory dotčené městské části se již investorovi nepodařilo získat potřebnou změnu územního plánu a projekt tak nebyl realizován.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV