Financování regionálního školství a školních družin, rozšíření kapacit mateřských a základních škol, odměňování pedagogů či podpora talentovaných a nadaných žáků. Tyto a další oblasti budou intenzivněji víc než dříve společně řešit stát a samosprávy. Vyplývá to z memoranda o spolupráci, které podepsala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová s představiteli krajů, měst a obcí.
„Pokud vzdělávání myslíme vážně, je spolupráce ve školství mezi státem, kraji a obcemi naprosto nezbytná,“ řekla ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová a dodala: „Memorandum není plácnutí do vody, stanovuje konkrétní kroky a společné činnosti v letošním roce. Je také určitou deklarací, že peníze nepromrháme, ale do poslední koruny je využijeme pro kvalitní vzdělávání našich dětí.“
„Děkuji paní ministryni za systémový přístup ke vzdělávání a také, že se jí po letech podařilo navýšit finance na tuto oblast. Jako kraje Kateřinu Valachovou podporujeme v její dlouhodobé vizi rozvoje českého a moravského školství,“ řekl předseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a dodal: „Jsem také rád, že jsme se shodli na vzniku pracovní platformy, která bude mít na starosti inkluzi. Vznikne v nejbližších dnech a budou v ní odborníci ze státní správy, krajů, měst a obcí.“ „Otázka společného vzdělávání je pro města a obce velmi důležitá, intenzivně jsme ji řešili i na naší Komoře statutárních měst. Máme v ní řadu otazníků a jsem rád, že nejen o inkluzi chce s námi paní ministryně dále debatovat,“ řekl předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodal: „Budeme hledat společnou cestu, jak společné vzdělávání naplnit. Věřím ve věcnou debatu, která povede ke zdárnému cíli. A také děkuji výbornou spolupráci s Asociací krajů, která ukazuje, že ve společných tématech táhneme za jeden provaz.“
Novela, která od září 2016 upravuje společné vzdělávání, se podle ministryně projeví až od ledna 2017. Kateřina Valachová s ní sama není spokojená, protože nejsou jasně vyčíslené náklady, které si změna legislativy vyžádá. Věří, že se je podaří vyčíslit letos v únoru a také zohlednit ve výdajových rámcích státu. Chce o tom jednat s ministrem financí. Aktuální odhady ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy počítají s výdaji nejméně 1 mld. Kč v roce 2017 a nejméně 1,5 mld. Kč v roce 2018. Tyto peníze je třeba zohlednit ve státním rozpočtu.
Debatovat se budou i na jednání dohodnuté pracovní platformy k inkluzi. Samosprávy se obecně shodují, že nelze živelně přijímat změny zákonů, aniž by se předem zajistily potřebné finance, které s novými právními předpisy souvisí. Kraje, města a obce budou podporovat MŠMT, aby se peníze nutné na vzdělávání podařilo získat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV