Murňák (Piráti): Hlavní město Praha vždy o krok napřed před státem

29.05.2021 21:15 | Zprávy

Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo klimatický plán do roku 2030. Tento dokument podporuje hlavní město ke snižování emisí oxidu uhličitého do roku 2030 o 45 procent.

Murňák (Piráti): Hlavní město Praha vždy o krok napřed před státem
Foto: pirati.cz
Popisek: Tomáš Murňák

Hlavní město Praha přijalo v roce 2019 přelomové usnesení, ve kterém se město dobrovolně zavázalo začít aktivně sledovat a postupně snižovat své přímé i nepřímé emise oxidu uhličitého. Město tím oficiálně vyhlásilo svůj klimatický závazek a současně konstatovalo, že odklon od fosilních paliv při výrobě energie, v dopravě a při dalších ekonomických aktivitách města nepovažuje za hrozbu, nýbrž za příležitost postupně transformovat město v ekologicky přátelskou metropoli atraktivní pro život.

Na výše uvedené aktivity hl. m. Prahy i mezinárodní trendy navazuje Klimatický plán hl. m. Prahy, který ukazuje možnosti, jak naplnit klimatický závazek zejména úsporami energie a využíváním obnovitelných zdrojů napříč všemi významnými sektory a oblastmi.

Nejvyšší potenciál snížení emisí CO2 má oblast energetiky, zejména změna zdrojů, z kterých hlavní město Praha kryje svou spotřebu elektřiny. Další oblastí pro úsporu je dekarbonizace sektoru výroby a dodávky tepla. Významným zdrojem emisí CO2 jsou také budovy města, kterých má Praha na 130 tisíc, přičemž u velké většiny z nich lze stále identifikovat a realizovat opatření snižující energetickou náročnost, zejména pokud jde o spotřebu (nakupovaného) tepla a paliv používaných pro krytí tepelných potřeb.

Zbývající úspory emisí má ambici Klimatický plán získávat v sektoru dopravy. Zde chce město nahradit vozidla s konvenčními pohony elektromobily a vozy na alternativní paliva (zejména biometan). Dále pak zavedením cirkulární ekonomiky nebo také celková adaptace města na změnu klimatu, kde chce hlavní město Praha vysázet do roku 2030 1,5 milionu stromů.

“Globální oteplování je obrovskou hrozbou, na kterou je nutno se adaptovat a musíme se jí pokusit minimalizovat. Velmi oceňuji, že je hlavní město Praha vždy o krok napřed před státem a tyto důležité strategické dokumenty vznikají jeho zásluhou. Byl bych rád, kdyby si ostatní města vzala z Prahy příklad a na oddalování klimatické krize bychom pracovali společně. Musím uznat, že klimatický plán je skvělá práce odvedená pracovními skupinami komise pro udržitelnou energii a klima v gesci pana náměstka Hlubučka (STAN) a věřím tomu, že se jej podaří naplnit”, konstatuje Tomáš Murňák (Piráti), místopředseda výboru pro infrastrukturu, veřejnou vybavenost a životní prostředí hlavního města Prahy.

Vlny veder, horké ulice, nedostatek vody a zeleně nebo jejich nerovnoměrné rozložení jsou hlavními problémy, které ovlivňují kvalitu života, zdraví obyvatel města a vedou ke vzniku tepelného ostrova s možností lokálního zatopení některých částí města.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kohajda (KDU-ČSL): Šedá ekonomika v ČR tvoří 14 % HDP

16:04 Kohajda (KDU-ČSL): Šedá ekonomika v ČR tvoří 14 % HDP

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k šedé ekonomice.