Potřeba jednotného dokumentu, určujícího pravidla pro výsadbu a péči o stromy v ulicích, vychází z dlouhodobého neutěšitelného stavu stromů, které způsobují dopady klimatické změny, stres z náročných stanovištních podmínek, zejména vysoká teplota, dlouhodobé sucho, špatné půdní a prostorové podmínky, vliv vnějších faktorů v uličním prostoru, kolize s technickou infrastrukturou a podobně. Navíc správu a péči o uliční stromořadí vykonává několik subjektů (městské části, Magistrát hlavního města Prahy, Technická správa komunikací hl. m. Prahy atd.), které mají různé vnitřní standardy a možnosti správy a péče o stromy v ulicích. Výsledkem této situace je dlouhodobě neudržitelný stav stromořadí v hl. m. Praze a péče o ně.
Nový Městský standard pro plánování, výsadbu a péči o uliční stromořadí má být implementován napříč městskými organizacemi (příspěvkové organizace a akciové společnosti v majetkovém portfoliu HMP), aby bylo zajištěno jeho praktické používání při kvalitním plánování, projektování a péči o stromořadí.
“Praha nutně potřebuje jednotné podmínky pro péči o stromy. Dnes můžeme vidět, jak velké rozdíly jsou mezi jednotlivými správci městské zeleně. Při rekonstrukcích či samotných výsadbách jsou zásadní nedostatky v prokořenitelném prostoru, kdy každý ze správců má jinak velké sadbové jámy, jiný substrát a provádí například i jiný plán zálivek. To vede k tomu, že některé stromy v ulicích spíše trpí, než prosperují. Proto je potřeba, aby tento standard dodržovali všichni správci zeleně hlavního města. Cílem metodiky je, aby prosperovaly všechny stromy a abychom dosáhli plného potenciálu, který od stromů ve městě očekáváme,” dodává Tomáš Murňák (Piráti), místopředseda Výboru pro infrastrukturu, veřejnou vybavenost a životní prostředí ZHMP.
Kvalitním plánováním je míněna nejen projektová příprava, ale zejména tvorba systému stromořadí, jejichž význam přesahuje konkrétní ulici a vytváří funkční systém v rámci jednotlivých čtvrtí, potažmo celého města. Uliční stromořadí se vzájemnou provázaností jsou v době klimatické změny pro město nezbytné a stávají se součástí městské infrastruktury, která plní požadované funkce, nezávisle, bez dodávky další vyrobené energie. Stromořadí jsou tak důležitým prvkem pro udržení trvalé obyvatelnosti města. Pro dosažení funkčních celků uličních stromořadí je nutné mít celoměstskou koncepci, pro jejíž vytvoření je tento standard základním podkladem.
Plné znění Městského standardu najdete ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV