Murňák (Piráti): Přísedící soudu má i rozhodovací pravomoc

04.11.2021 18:09 | Tisková zpráva

Městský soud v Praze se aktuálně potýká s nedostatkem přísedících u soudních jednání. Je potřeba zvolit ještě zhruba 120 nových přísedících, aby byla jednání plně obsazena. Přísedící jsou voleni na 4 roky a zájemci musí splnit stanovené podmínky.

Murňák (Piráti): Přísedící soudu má i rozhodovací pravomoc
Foto: pirati.cz
Popisek: Tomáš Murňák

Základní podmínkou pro výkon funkce přísedícího je mít státní občanství České republiky, dále být způsobilý k právním úkonům, mít zkušenosti i morální vlastnosti nebo být bezúhonný a ve věku nejméně 30 let. Kromě to se ještě vyžaduje negativní lustrační osvědčení, které se ale nevztahuje na osoby narozené po 1. prosinci 1971, dále mít trvalý pobyt nebo místo práce na území hlavního města Prahy a kandidát také nesmí současně vykonávat funkci, s níž je pozice přísedícího neslučitelná.

Kandidáty na přísedící vybírají členové Výboru pro legislativu, veřejnou správu a transparentnost Zastupitelstva hlavního města Prahy. Následně jejich nominaci schvaluje Zastupitelstvo hlavního města. Městský soud v Praze potřebuje urgentně zvolit ještě asi 120 nových přísedících, aby mohl plně a dobře pracovat.

Funkční období přísedícího trvá čtyři roky od data zvolení. Jedná se o výkon veřejné funkce, která je překážkou v práci z důvodu obecného zájmu, zaměstnavatel je proto povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu.

Přísedícím Městského soudu v Praze za výkon veřejné funkce náleží náhrada průměrné mzdy. Na tento úkon se pohlíží jako na překážku v práci a zaměstnavatel je povinen svého zaměstnance, který je přísedícím u soudu, z práce uvolnit. Dále přísedícímu náleží náklady spojené s výkonem této funkce a za každý den jednání paušální náhrada, která v současné době činí před zdaněním 150 Kč na den.

“Městský soud v Praze se potýká s nedostatkem přísedících, proto bych chtěl podpořit zapojení občanů do této důležité veřejné funkce, která může podstatně ovlivnit spravedlnost v naší zemi. Přísedící soudu se zúčastňuje trestního řízení a má jakožto člen soudního senátu v těchto věcech též rozhodovací pravomoc ve smyslu trestních předpisů,” říká Tomáš Murňák předseda Výboru pro legislativu, veřejnou správu a transparentnost ZHMP.

Podrobnější informace pro zájemce o výkon funkce přísedících u Městského soudu v Praze naleznete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Máme plán na výrazné a trvalé snížení cen elektrické energie

6:23 Rozvoral (SPD): Máme plán na výrazné a trvalé snížení cen elektrické energie

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…