Problém se vzděláváním zdravotních sester není v tom zda stačí maturita nebo vyšší vzdělání. Základy problému byly před rokem 2004, kdy se projevily ambice některých pseudoodborníků, lobby zástupců VOŠ a VŠ, kteří chtěli otevřít na svých školách obor ošetřovatelka a tehdejší politici nedokázali nebo nechtěli takovému experimentu zabránit. Tento absurdní problém s dodatečným vzděláváním se netýkal pouze zdravotních sester, ale v nedávné minulosti se dotkl i městských strážníků a učitelů – víc ZDE.
Dne 9. září 2016 projednala Poslanecká sněmovna v prvním čtení návrh novely (sněmovní tisk č. 880) zákona č. 96/2004 o nelékařských zdravotnických povoláních. Na první pohled se všichni shodly na tom, že je třeba změnit systém vzdělávání zdravotních sester. Navrhuje se změnit současný systém ze současného stavu na studium 4+1 rok. Navíc je v návrhu stanovena podmínka, že budoucí zdravotní sestra (záchranář) musí absolvovat 4 roky na Střední zdravotnické škole a pak ještě rok nástavby. Takže podle navrhované změny by budoucí zdravotní sestra měla mít 5 let zdravotnického / ošetřovatelského vzdělání.
Pár nesouhlasných názorů
V komentářích k současné novele zákona o vzdělávání zdravotních sester se objevily názory, že bude ohrožena úroveň vzdělání. Od jedné ambiciózní …… (doplňte si sami jasný a jadrný výraz) byl slyšet názor, že s nižším vzděláním nemohou být sestry rovnocenným partnerem pro lékaře.
Jasná absurdita
V letectví je jasný vztah mezi piloty a leteckými mechaniky. Letecký mechanik nikdy nebude stihacím esem. Pokud má mechanik takové ambice, tak se má stát pilotem.
Úplně stejný vztah je mezi zdravotní sestrou a lékařem. Lékař určuje diagnózu a stanovuje způsob léčby. Zdravotní sestra provádí ošetřovatelskou péči a další úkony podle pokynů lékaře. Pokud chce být někdo v nemocnici rovnocenným partnerem pro lékaře, tak se také musí stát lékařem (MUDr.). Zdravotní sestra s doktorátem z ošetřovatelství se nikdy nestane rovnocenným partnerem pro praktika z obvodu, natož pro kardiologa.
Kde se stala chyba
Chyba, obrovská chyba se stala již před rokem 2004 při úvaze, že zdravotní sestra s titulem DIS nebo Bc bude něco víc než ty desítky tisíc zdravotních sester, které absolvovali na Středních zdravotnických školách dobře fungující obor Všeobecná nebo Dětská sestra.
Původně byla Střední zdravotnická škola výběrová škola a po gymnáziu se jednalo o druhou volbou pro několik generací dívek. Doba a atmosféra ve společnosti se změnila. Dnes jsou víc ceněny presentační dovednosti a vytvoření barevné, cool presentace v PowerPointu, místo schopnosti na první pokus nabrat krev i od pacienta s málo viditelnými žílami.
Původní řešení, stávající stav a navrhovaná změna
Původní, dobře fungující řešení
Do roku 2003 bylo pro několik generací zdravotních sester po teoretické i praktické stránce naprosto dostačující vzdělání v délce čtyř let, které bylo zakončené maturitou. V červnu 2003 zakončilo studium víc jak 3 600 zdravotních sestřiček na Středních zdravotnických školách.
Současné řešení
Za posledních několik století se nijak nezměnilo lidské tělo, tedy pokud pominu deformace způsobené vysedáváním u PowerPoint presentace. Za poslední období se nijak výrazně nezměnil ani způsob základní ošetřovatelské péče. Změnili se ambice a především vytratil se z jednání lidí zdravý rozum a názor, že co dobře funguje, tak to se nemění. Tak se mohlo stát, že po roce 2004 byl prosazen způsob vzdělávání v podobě čtyři roky jakékoliv střední školy a následně tři roky VOŠ nebo VŠ.
Lobbistům, ale ani politikům při projednávání ( link na hlasování) nedošlo, že ve výsledku se odborné vzdělání zdravotních sester zkrátilo na tři roky a přiměřeně tomu poklesla i odborná úroveň absolventek. V roce 2014 absolvovalo na VOŠ nebo VŠ obory ošetřovatelství méně jak 1600 budoucích zdravotních sester. To není pokles, to je průšvih, za který by měli být lobisté i politici, kteří to schválili (link na hlasování) odpovědní. Měli by být politicky odpovědní, protože hloupost není v naší zemi trestná.
Navrhované řešení
Dne 9. září 2016 byl v prvním čtení projednán a poslán do výboru a následně do dalšího čtení návrh, který vzdělávání zdravotních sester (záchranářů, atd.) mění. Povinným se stane střední vzdělání výhradně na Středních zdravotnických školách, zakončené maturitou a následně bude povinný jeden rok nadstavbového studia. Takže po přijetí této změny budou mít budoucí zdravotní sestry v součtu 5 let teoretického i praktického vzdělání v oblasti ošetřovatelství.
Nejedná se pouze o zdravotní sestry
Politici se velmi často zaklínají heslem retroaktivita zákona. V mnoha tématech odmítají o takovém přístupu i jenom hovořit. Je to správné, ale takový přístup by měl být uplatňován ve všech oborech. Nároky na vzdělání městských strážníků nebo učitelů byl jasným důkazem toho, že politici přijali názor svých poradců nebo lobbistů, že lidé, kteří pracují v těchto oborech (učitel, zdr. sestra, strážník) musí mít vyšší vzdělání. Pokud by to platilo pouze pro nově přijímané pracovníky, tak by to mohlo být považováno za zbytečnost, ale noví zájemci o tuto práci by to museli respektovat. V případě strážníků a učitelů se změna, ale týkala i lidí s mnohaletou praxí, se kterými byli jejich nadřízení spokojení, ale podle názoru nějaké „úřednické myši“ neměli odpovídající kvalifikaci. Takže se stalo, že ze svých míst museli odejít strážníci s mnohaletou praxí, kteří si nedodělali maturitu, i když s jejich prací byl starosta konkrétního města spokojen. Podobná situace se týkala i učitelů, kteří podle názoru, nějaké ambiciózní „úřednické myši“ nesplňovali typ vzdělání a museli po určité době opustit své místo.
V případě strážníků i učitelů se propouštění netýkalo pracovníků, kteří dělali špatně svojí práci, ale těch, kteří se odmítli podřídit absurdnímu nařízení o dodatečném a zbytečném vzdělávání (ZDE).
V případě zdravotních sester se dřív začal projevovat nedostatek sestřiček, než ty služebně starší začal někdo nutit k dodatečnému a zbytečnému studiu.
Návrh prý formulovala pracovní skupina
Na jedné straně bychom se měli radovat, že jedna hloupost bude (snad ) odstraněna. Ještě, ale zůstává prostor se zamyslet nad tím proč k této změně byla potřeba tak dlouhá doba a proč takovou změnu připravovala, alespoň podle vyjádření ministra zdravotnictví pracovní skupina. Podle mého názoru, by pro takovou změnu stačila jedná káva i ministra. Představuji si to moc jednoduše? Ano, ale ono to je jednoduché. Původní vzdělání na Středních zdravotnických školách trvalo čtyři roky a systém fungoval. Po změně podle zákona 96/2004 Sb. se systém změnil na povinné tři roky na VOŠ nebo VŠ a zdravotních sester je nedostatek. Takže skutečně stačí dopít kávu a propustit ty, kteří se snaží stále tvrdit, že zdravotní sestra s DIS nebo Bc bude lépe připravena pro práci na ortopedii nebo LDN než služebně starší absolventky „klasické“ Střední zdravotnické školy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV