Němečková Crkvenjaš (ODS): Prioritou je posílení kapacit lékařů a dostupnost péče v regionech

06.04.2023 11:02 | Tisková zpráva

Předsedkyní Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny ČR se stala Zdenka Němečková Crkvenjaš. Ve funkci nahradila Bohuslava Svobodu.

Němečková Crkvenjaš (ODS): Prioritou je posílení kapacit lékařů a dostupnost péče v regionech
Foto: Facebook Zdenky Němečkové Crkvenjaš
Popisek: Zdenka Němečková Crkvenjaš

Němečková Crkvenjaš by se ráda soustředila na oblast posílení kapacit lékařů, dostatečné dostupnosti péče v regionech, posílení segmentu dlouhodobé péče a rozvoji geriatrie. 

„Funkci předsedkyně natolik významného sněmovního výboru přijímám se ctí a zároveň velkou odpovědností,“ řekla poslankyně Zdenka Němečková Crkvenjaš a navázala: „Ve výboru bych ráda navázala na dosavadní práci a zároveň ráda otevřela témata, věnující se například i důležité prevenci s důrazem na celkové zlepšení zdravotního stavu obyvatel, primárně na prodloužení délky dožití ve zdraví.“

Zdenka Němečková Crkvenjaš se narodila v Ostravě, v dětství žila v Sarajevu. Do roku 1992 v Sarajevu studovala, vlivem občanské války odtud s rodinou odešla zpátky do České republiky. Ve studiu na gymnáziu pak pokračovala v Ostravě. Zážitky z války ji nasměrovaly ke studiu medicíny. Vystudovala všeobecné lékařství na LF UP v Olomouci. V rámci Popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě se začala profesně věnovat popáleninové medicíně, včetně popálenin dětí. Pedagogicky působí na Lékařské fakultě Ostravské univerzity. Postupně složila čtyři atestace – z   chirurgie 1. stupně, popáleninové medicíny, intenzivní péče a plastické chirurgie. Více než deset let úspěšně vede Popáleninové centrum v Ostravě.

Zdenka Němečková Crkvenjaš je vdaná. S manželem mají dvě děti. Rodina je pro ni tím nejdůležitějším v životě. Byla i jedním z impulzů, proč se rozhodla aktivně politicky angažovat. Její první politickou zkušeností byla práce v zastupitelstvu města Ostravy. V roce 2019 se rozhodla vstoupit do opoziční ODS. V krajských volbách byla zvolena zastupitelskou Moravskoslezského kraje a stala se radní pro životní prostředí. Její funkce ve zdravotnictví představuje oblast jejího největšího zájmu ve veřejném životě.

Výbor pro zdravotnictví projednává jednotlivé návrhy zákonů mezi prvním a druhým čtením. Výbor projednává převážně zákony, k nimž má zákonodárnou iniciativu za vládu Ministerstvo zdravotnictví, popř. návrhy poslanecké. Ministr je obvykle zván na projednávání návrhů zákonů do výboru, dle ustanovení jednacího řádu je tak i při osobním pozvání povinován. Výbor projednává zákony týkající se zejména problematiky zdravotní péče, léčiv, zdravotního pojištění a financování zdravotnických zařízení, prevence a další.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM: Společně teď musíme táhnout za jeden provaz

4:31 KSČM: Společně teď musíme táhnout za jeden provaz

Novoroční přání, publikované na veřejném facebookovém profilu strany