"Je jen jedna horší věc, než je příliš slabá měna, a tou je měna příliš silná" Myslím že toto jsem slyšel od bývalého guvernéra Bank of England, E. George. A ten o tom, díky občas divoké libře, věděl hodně. Jeden z hlavních rádoby racionálních důvodů, pro naše odmítání eura je to, že čekáme, až koruna posílí.
Mám s tím problém. Třeba i dnešní epizoda ukazuje, že se to stát může, ale nemusí. Změna pověstného sentimentu, vyšší inflace a rychlý růst mezd, to může posílení zvrátit do oslabení. A přineslo by to asi vyšší úroky, zpomalení ekonomiky, a také výkyvy kurzu, pro firmy nevítané.
Takže, pro zopakování (neb to říkám všude, kde se mne na euro zeptají, a to je skoro všude). Ani moc silná, ani moc slabá koruna není výhra. A čekání na euro ekonomicky moc smyslu nedává, neboť euro je pro naši ekonomiku "lepší volba", která by nám dohánění "západu" velmi pravděpodobně usnadnila. A člověk obvykle, pokud může, volí lepší a ne horší řešení, ne?
PS: v cestě stojí mnoha politiky vytvořená, fakty nepodložená, ale stále podporovaná, averze lidí proti euru. Když tento týden v Brně řekla lídryně kandidátky ANO do evropských voleb, že eurozóna je vyhořelý dům, pochopil jsem, že se z této situace asi jen tak nedostaneme, a euro se nám, bohužel, přibližovat nezačne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV