Niedermayer (TOP 09): Jak to je s "lex Babiš"

03.12.2019 9:15 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu k auditu Evropské komise o střetu zájmů premiéra Babiše

Niedermayer (TOP 09):  Jak to je s "lex Babiš"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Zákon o střetu zájmu u nás existuje od roku 2006 (zákon 159/2006) a byl postupně novelizován. Mj. upravuje-omezuje konflikt zájmu u dotací a zakázek - dle pana premiéra "zákon 'lex Babiš' byl namířen pouze proti mně s cílem vyštvat mě z politiky"

Jeho "splnění"

Zákon řeší, kdy konflikt vzniká a kdy mj. dotace nemůže být přidělena. Samozřejmě neříká nic o tom, jak se mají osoby konfliktu zájmu zbavit, a tím méně "schvaluje", jak to udělaly - dle pana premiéra "lex Babiš jsem dodržel, postupoval jsem přesně podle něj, vložil jsem firmu do svěřenských fondů"

Komise a naše zákony

Evropská pravidla pro poskytování EU fondů (členy Unie schválená) explicitně obsahují, že příjemce specifikovaných EU dotací musí plnit též podmínky dané domácími zákony. A Komise bezesporu může posuzovat, zda se to děje, jinak nemůže zajistit, že proplácí evropské dotace oprávněně - podle pana premiéra "je zcela absurdní, že Brusel vykládá český zákon"

Bohužel, dokonce v "nezávislých médiích" toto dost jasně nezaznělo. Zároveň zaznívá "naděje", že "Brusel" může problém, který s premiérem-velkopodnikatelem-příjemcem dotací máme, vyřešit.

Nevyřeší, je to problém náš. "Brusel" vyřeší "svůj" problém, dotace firmám pana premiéra prostě tím, že v určeném množství a kategoriích je neposkytne. To, jak si poradí stát, a zda nerozhodne, že se "na pana premiéra složíme my všichni", je věcí našeho státu. Doufám, že neselže.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Situace se syrskými uprchlíky je nepřehledná

14:04 Zdechovský (KDU-ČSL): Situace se syrskými uprchlíky je nepřehledná

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k poskytování azylu syrským uprchlíkům