Mobilní telefony a jiná podobná zařízení dnes sbírají neuvěřitelné množství údajů. Některé z nich s našim (ne vždy úplně informovaným) souhlasem, jiné prostě "z podstaty věci".
I když by se mohlo zdát, že vytěžit údaje od desítek a stovek milionů uživatelů není snadné, v době výpočetní techniky, širokého spektra údajů a efektivní práce s velkými daty, je opak pravdou.
Třeba není žádná "raketová věda" odvodit z toho, že telefon, který tráví většinu času v presidentské kanceláři a občas si zacestuje po světě, je hodný pozornosti.
Jakkoliv je jistě nejen v zájmu operátorů, ale i uživatelů, aby infrastruktura umožňující přístup k datům či telefonování byla kvalitní a levná, nízká cena vykoupena "poskytováním informací" není nízká cena. Bylo by to spíše velké ohrožení.
Netroufám si říct, zda technologie některých firem neposkytují na "vhodné požádání" funkce, o kterých jejich vlastníci netuší, ale možné to je. A podezření je navíc oprávněné.
Nevyřešíme to sami a byla by chyba se při řešení tohoto vážného problému dopustit rychlých soudů či vážných chyb. Ale rezignovat či bagatelizovat problém nesmíme, i když se to leckomu zdá jako nejlepší strategie.
Jako u všech velkých problémů světa, sami to nevyřešíme. Hned po svátcích se asi nejen já pokusím podpořit to, aby cestou k zajištění bezpečné a funkční infrastruktury v informačních technologiích byla spolupráce (přinejmenším a pro začátek) v rámci Evropské unie. Spojení našich sil by podle mne mělo přinést ujištění, že "náš svět" je co nejvíce "pod naší kontrolou".
Dám vědět, zda se tento nápad dočká konkrétních důsledků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV