Maďarsko, obvykle k malému prospěchu svých občanů, dělá řadu "neortodoxních" ekonomických rozhodnutí. Vláda Viktora Orbána si tentokrát bez větší publicity vzala půjčku od čínských bank. Úvěr s krátkou splatností na budování infrastruktury a energetiky představuje akt zoufalství, protože návratnost takové investice je samozřejmě mnohem delší.
Mimochodem, Maďarsko stále nemá extrémně vysoký státní dluh (pod 75 %, a dokonce klesá), ovšem zdrojem rizika je vysoký externí dluh (vyšší o zhruba 10 procentních bodů). Hlavně pro něj je zničující nízký rating, který Maďarsku spadl těsně nad spekulativní pásmo, na BBB- (rating ČR je AA- a Slovenska jen o stupeň nižší).
I proto Maďarsko platí na desetiletý dluh úrok 6,6 %, zatímco úrok naší země je 3,8 % a Slovensku (člen eurozony) platí úrok 3,5 %. To by v případě Maďarska při této ceně dluhu činila roční dluhová služba skoro 5 % HDP, převedeno do české reality by tak činila přes 350 miliard korun. Není složité si představit, jaké zatížení ekonomiky by to představovalo.
A není to poprvé, kdy si vláda v Budapešti půjčuje peníze na strategické investice od totalitního režimu. Připomeňme maďarsko-ruský projekt dostavby jaderné elektrárny Paks II, který staví Rosatom za peníze, které si Maďaři půjčili v Kremlu.
Vsázet svoji budoucnost na totalitní režimy se nevyplácí. Bylo by nejen v zájmu evropské jednoty, ale hlavně samotných občanů Maďarska, aby jejich země našla cestu ke svým pravým spojencům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV