Desítky let jsem své studenty učil, proč bylo bezpodmínečně nutné, aby Evropa po 2. světové válce našla společnou řeč. Evropská integrace byla mimo jiné i o snaze navždy potlačit destruktivní nacionalismus a německou a sovětskou rozpínavost.
Z následných debat vždy vyplynulo, že tyto hrozby studenti považovali za dávno překonané. Bože, jak hluboce jsme se všichni mýlili. 24. únor 2022 ukázal, že válečné hrůzy, které Evropa zažila v 1. polovině 20. století, nemáme bohužel definitivně za sebou.
Současně jsme projevili obrovskou míru ochoty pomoci napadené Ukrajině. Lidsky, materiálně, finančně i vojensky. Po mnoha letech našeho tápání, jak správně uchopit naši roli v integrující se Evropě, máme důvod být na sebe patřičně hrdí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV