V čem se lišila tato města od stovky japonských měst, která Američané vybombardovali a v nichž povraždili přes půl milionu civilistů? Většina těchto měst neměla žádný vojenský význam a nebyli v nich vojáci - naopak v mnohých spolu s japonskými civilisty zahynuli i američtí zajatci. Stovky jiných měst byly vyhlazeny a statisíce žen dětí a starců bylo plošně vyvražděno, aniž by to mělo vojenský význam, a důvod byla extrémní nenávist Američanů vůči Japoncům. Byla to nesmyslná, ale lidsky pochopitelná msta za Pearl Harbor a za mučení amerických vojáků.
Hirošima a Nagasaki ovšem do této kategorie nespadají. Nebyly zničeny atomovou bombou, aby se urychlil konec války - to je lživá legenda, kterou vytvořil uměle americký prezident Truman a část jeho poradců, aby se vyvinili z hrůzy nesmyslného zločinu, který vyvolal studenou válku a jaderným zbrojením ohrozil život na planetě zemi. Tuto lživou a mnohokrát po válce vyvrácenou legendu kupodivu ještě dnes šíří i česká média včetně veřejnoprávní ČT.
Ty dvě atomové bomby svržené v srpnu 1945 sice také zahubily desetitisíce nevinných civilistů, ale cíl měly ve skutečnosti jiný. Stalina a sověty. Demonstrovaly novu sílu Ameriky a jejich novou doktrínu. Předešlý americký prezident Roosevelt se Sověty spolupracoval a považoval je za spojence a chtěl je “odzbrojit spoluprací a přátelstvím i po válce“. Stalin mu věřil.
Truman věřil, naivně a mylně, že svrhnutím bomby opravdu uspíší kapitulaci Japonců bez sovětské pomoci a nebude muset splnit sliby, které Sovětům a Stalinovi dal Roosevelt ohledně územních zisků a hospodářské pomoci. Stalin si to uvědomil a na jednání své vlády podotkl, že Američané využijí svého atomového monopolu, aby v si v Evropě diktovali podmínky, ale on na vydírání nepřistoupí. Nařídil sovětské armádě, aby urychlila vstup do války v Asii a sovětským vědcům, aby urychlili práce na atomové bombě.
Naopak zakomplexovaný Truman považoval bombu za svůj trumf nad Stalinem. Ve skutečnosti však jen donutil Stalina změnit strategii. Z přátelské na nepřátelskou.
V tomto ohledu je třeba zmínit dvě zásadní věci. Truman podlehl svým poradcům, kteří vůbec hloupí nebyli. Válka se ukázala jako velká ekonomická příležitost. Ekonomika rostla o stovky procent a to nejhorší, co mohlo Američany potkat, byl konec války a zbrojení. Zbrojní lobby zoufale hledala nepřítele. S pomocí Trumana se jí ho podařilo vyrobit ze Sovětů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV