Onderka (ČSSD): Plán 320 miliard na schodek 2021 je prostě příliš

16.10.2020 8:32 | Zprávy

Nedávno jsem psal na twitteru, bylo to ve chvíli, kdy zveřejnilo ministerstvo financí první nástřel schodku na rok 2021, že 116 miliard korun je nereálně málo a že se to nedá zvládnout. Tak teď zase říkám, že 320 miliard je moc.

Onderka (ČSSD): Plán 320 miliard na schodek 2021 je prostě příliš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Onderka

Ten příspěvek zněl přesně takto: "Plán ministryně Schillerové na schodek 2021 ve výši 116 mld. korun + dopady zrušení superhrubé mzdy (200 mld. dohromady) vypadá hezky. Počítejme: Obvyklý schodek je 40 mld., – 13 mld. daň z převodu nemovitostí, – 100 mld. propad daňových příjmů… Prostým součtem to nevychází. "Prostě jsem i jen takto jednoduše došel někam mezi 150–160 miliard korun (plus daňový balíček).Po nemnoha dnech vytáhla paní ministryně z klobouku jako zkušená eskamotérka novinku. Návrh, kde je schodek rovnou skoro trojnásobný. Ne dvojnásobný. Trojnásobný. Vzpomněl jsem si na klasika českého rozpočtu Eduarda Janotu. Ten říkal (ovšem v nadsázce!), že ho stovky milionů nezajímají, protože jsou za desetinnou čárkou. Časy se mění. Teď jsou zjevně za desetinnou čárkou rovnou stovky miliard. Proč se počítat s drobnými, že? Když nemáme limetku, tak tam vražme citron, když se 100 miliard zdá málo, tak tam napišme 300 a kousek. Jednou se trefíme.

Pojďme ale dál. Podle posledních vyjádření paní ministryně (ale ještě před dalšími restrikcemi ekonomiky, které právě teď zažíváme) bude letošní schodek 400 a ne 500 miliard. Mimořádné investice určené k podpoře ekonomiky “se nestihnou”. Což se tedy dalo i předpokládat. Při tempu, jakým chystáme v posledních osmi letech stavby dálnic a železničních tratí, budeme mít připravené projekty v době, kdy se tato vláda dávno a dávno stane hlubokou historií. Stejně, jako tato krize. Na pokusy nasměrovat pozornost ke kvalitním investicím, které mají připravené obce (navrhovalo to více lidí, já například mimo jiné v blogu Kam s covidovými miliardami? Věřme obcím!), příslušná ministerstva nereagovala.

Takže se vrátím k prostý počtům. Schodek včetně dopadů snížení daní odvozený od letošních čísel vidím na 230 miliard. V tom je čtyřicetimiliardový standard posledních let, nula na dani z převodu nemovitostí (což je –13 miliard), sto miliard na pokles příjmů a dopad zhruba 80 miliard snížení příjmových daní ze zrušení superhrubé mzdy. Když připočtu 50 miliard na investice, což je asi tak maximum navíc, co jsme schopni racionálně utratit, jsem na 280 miliardách. Paní ministryně prostě programově o nějakých 40 miliard přestřelila. Jinak si to asi neumím představit. Já myslím, že cílem je mít na konci příštího roku podstatně nižší, než plánovaný schodek. Politicky to člověk pochopí, lze přece říct, že stát hospodařil „dobře“, když bude schodek nižší než plánovaný. Ale ekonomicky to je postup špatný. Vládní finance mají být transparentní, srozumitelné a vysílat jasné signály ekonomice. Nejsou lekce vaření z náhražkových surovin.

Roman Onderka

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Levice): Energetici by si raději rozkousali zádele než prodávali levněji

22:14 Prokop (Levice): Energetici by si raději rozkousali zádele než prodávali levněji

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k fénům na maření přebytečné energie, které plánují s…