Oulehlová (ANO): Slušní lidé teď dostali políček

04.09.2021 14:49 | Tisková zpráva

Skupina sedmnácti senátorů tak hodně toužila po smysluplné sociální práci s jednotlivcem, až se jí podařilo po několika letech s pomocí Ústavního soudu „odstřelit“ bezdoplatkové zóny. Snad jediný trochu účinný nástroj, jímž se mohla jinak legislativně bezzubá města bránit obchodu s chudobou a vzniku sociálně vyloučených lokalit.

Oulehlová (ANO): Slušní lidé teď dostali políček
Foto: ANO
Popisek: Renata Oulehlová

Sokolov byl prvním městem, které bezdoplatkové zóny zavedlo. Navíc Sokolov k tomu přistupoval odpovědně a pečlivě zóny zvažoval. Tedy nešel paušálně cestou označení celého města. Rada města proto považuje rozhodnutí o zrušení zón za políček slušným lidem.

Rozhodnutí soudu přivítala například senátorka Renata Chmelová z klubu KDU-ČSL. Bezdoplatkové zóny prý nepřinášely efekt a radikální zlepšení údajně nepřinesly. „Úbytek sociálně vyloučených lokalit se neprokázal,“ sdělila médiím. Jenomže už zapomněla říci, že když nic jiného, tak zavedení bezdoplatkových zón alespoň zabránilo přibývání dalších vyloučených lokalit a znepříjemňovalo byznys obchodníkům s chudobou. A o to tady šlo. „Tím, že lidé díky zónám přestali migrovat po městě, měli jsme o nich přehled a mohli jsme s nimi pracovat. A obchodníci s chudobou se alespoň trochu snažili zajistit v bytech určitý standard. To vše kvůli zrušení zón nyní přichází vniveč,“ poznamenala starostka Renata Oulehlová.

Korunu všemu tomu dění kolem zrušení bezdoplatkových zón nasadili senátoři prohlášením, že smysluplná sociální práce a integrace má být založena na práci s jednotlivcem, a ne na jeho vytlačení z určité lokality. Položme jim za většinu slušných obyvatel města tuto otázku: Kdo z vás, kteří jste se zasadili o zrušení bezdoplatkových zón, navštívil Sokolov, aby tam, kde zóny platí, s jednotlivci pracoval? Příliš zřetelnou stopu po sobě však nezanechaly ani různé nevládní organizace, které bezdoplatkové také zóny kritizovaly.

A tak jsme bohužel svědky vývoje, kdy se v průběhu několika let parta sociálně citlivých senátorů snaží, seč jim síly stačí, aby bezdoplatkové zóny padly. Kdyby se v této době tito senátoři stejně aktivně snažili o skutečné řešení problému, který vedl zoufalá města k zavádění bezdoplatkových zón, možná by mohla města sama od sebe zóny zrušit.

Senátorka Chmelová nyní navrhuje, že by se řešením mohl stát zákon o sociálním bydlení. A ministryně práce a sociálních věcí Maláčová přidává jako rychlé řešení vyvlastnění ubytoven, jejichž obyvatelé berou dávky na bydlení, státem. Neměla by nabízená opatření přijít jako první před debatou o zrušení bezdoplatkových zón? Teď městům, která se brání obchodníkům s chudobou a nepřizpůsobivým lidem, nezbyde nic jiného, než bezmocně přihlížet, k čemu „úspěch“ senátorů povede. Každý takový krok, který se právě odehrál v případě bezdoplatkových zón, může vést k další radikalizaci společnosti a volání po „jednoduchých“ řešeních.

Co jsou bezdoplatkové zóny?

Desítky měst v Česku viděla v bezdoplatkových zónách jednu z mála možností, jak se bránit přílivu lidí, kteří žijí ze sociálních dávek a často bydlí v nájemním bydlení, kde výše nájemného neodpovídá kvalitě bytu a peníze z doplatku končí u majitelů bytů či ubytoven. Bezdoplatkové zóny jsou „oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů”. Samosprávy mohly podle dosavadního znění zákona požádat pověřený obecní úřad o vydání opatření obecné povahy, kterým zónu zřídí. Zákon dále stanovoval, že nárok na doplatek na bydlení nevznikne, pokud se byt nebo jiný obytný prostor nachází právě v dané oblasti. Omezení se týkalo jenom nových nájemníků, nikoliv těch, kteří měli smlouvy z dřívějška.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

22:31 Prokop (Levice): Jsme bohatá země plná chudých lidí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k penězům odtékajícím do zahraničí.