Sokolov byl prvním městem, které bezdoplatkové zóny zavedlo. Navíc Sokolov k tomu přistupoval odpovědně a pečlivě zóny zvažoval. Tedy nešel paušálně cestou označení celého města. Rada města proto považuje rozhodnutí o zrušení zón za políček slušným lidem.
Rozhodnutí soudu přivítala například senátorka Renata Chmelová z klubu KDU-ČSL. Bezdoplatkové zóny prý nepřinášely efekt a radikální zlepšení údajně nepřinesly. „Úbytek sociálně vyloučených lokalit se neprokázal,“ sdělila médiím. Jenomže už zapomněla říci, že když nic jiného, tak zavedení bezdoplatkových zón alespoň zabránilo přibývání dalších vyloučených lokalit a znepříjemňovalo byznys obchodníkům s chudobou. A o to tady šlo. „Tím, že lidé díky zónám přestali migrovat po městě, měli jsme o nich přehled a mohli jsme s nimi pracovat. A obchodníci s chudobou se alespoň trochu snažili zajistit v bytech určitý standard. To vše kvůli zrušení zón nyní přichází vniveč,“ poznamenala starostka Renata Oulehlová.
Korunu všemu tomu dění kolem zrušení bezdoplatkových zón nasadili senátoři prohlášením, že smysluplná sociální práce a integrace má být založena na práci s jednotlivcem, a ne na jeho vytlačení z určité lokality. Položme jim za většinu slušných obyvatel města tuto otázku: Kdo z vás, kteří jste se zasadili o zrušení bezdoplatkových zón, navštívil Sokolov, aby tam, kde zóny platí, s jednotlivci pracoval? Příliš zřetelnou stopu po sobě však nezanechaly ani různé nevládní organizace, které bezdoplatkové také zóny kritizovaly.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV